Airbag Tamiri, Hava Yastığı Tamiri, Fiyatlar

Airbag tamiri oldukça zahmetli bir işlemdir. Kişilerin can güvenliği sağlaması ve güvenli bir yolculuk açısından otomobillerin her daim bakımlı olması gerekmektedir. Ayrıca bir aracın üst düzeyde olması can güvenliği ve sürüş rahatlığı açısından önem taşır.

airbag tamiri
Airbag Tamiri ve Fiyatları

Airbag (hava yastığı) en önemli araç içi güvenlik özelliklerinden biridir. Araç içerisinde birçok sistem bulunmaktadır. Bu sistemler farklı olarak çalışsa da birbirine bağlı olarak çalışmaktadır. Araçlar arasında sistematik olarak farklı çalışsa da hava yastıklarının amacı aynıdır. Kaza anında kişinin can güvenliğini sağlar, kafa çarpması gibi travmatik durumları önler.

Airbag trafikte güvenli bir sürüş sağlamak amacıyla belirli bir basınç ile araç içerisinde yerleştirilmiş ciddi bir güvenlik önlemidir. Hava yastığının en doğru kullanımı elbette ki emniyet kemeri ile beraber kullanılmasıdır. Emniyet kemeri olası bir kazada boşlukta kalmanızı önler ve Airbag patlamasının olumsuz etkilerinden kurtarır.

Araç içerisinde birden fazla Airbag bulunmaktadır. Bunlar aracın ön cephesindeki sürücü ve yolcu koltuğu önünde, koltukların yan taraflarında iki adet ve ön kapı çerçevelerinin üst kısmında iki adet olarak bulunmaktadır. Airbag sensörleri araç tiplerine göre değişiklik gösterse de genellikle kapı içlerinde ya da iki kapı arasında yer alan orta direklerde bulunur. Airbag sisteminin araçlarda faklı çalışma durumları söz konusu değildir. Airbag her araçta aynı sistem üzerinden çalışır.

Airbag Patlaması

Airbag aracın 25 km hızının üzerine çıkması halinde olası herhangi bir darbede sürücü ve yolcuları korumak için açılacaktır. Airbag patlaması kendiliğinden olan bir olay değildir. Sürüş esnasında çevreden gelen herhangi bir darbe ya da kaza da açılabilir. Unutulmaması gereken önlemlerden biri de emniyet kemerinin takılı bulundurulmasıdır. Olası bir kaza anında emniyet kemeri sizi belli bir mesafeye kadar sabit tutar ve patlayan hava yastığının olumsuz etkilerinden korur.

Hava Yastığı Tamiri

Hava yastığı tamiri günümüzde birçok servis tarafından yapılabilmektedir.  Airbag aracın en büyük güvenli sistemidir. Bazı durumlarda herhangi bir kaza olmamasına rağmen Airbag arıza ışığı yanabilmektedir. Kötü sonuçlar yaşamamak adına Airbag arıza ışıkları dikkate alınmalı ve gerekli bakımları yapılmalıdır. Gösterge panelinde Airbag ya da SRS yazan ışığı gördüğünüzde yetkili servisiniz ile görüşmelisiniz.

Arıza durumlarında aracınızın belirli fonksiyonları işlev görmeyebilir. Hava yastığı arızalarına çeşitli fonksiyonlar sebep olabilir. Basınçlı bir sisteme dayalı olması nedeniyle Airbag arızaları ciddiye alınmalıdır. Ayrıca trafikte Airbag arızalı olan araçlar için sürücülere cezai işlem uygulanmaktadır.

hava yastigi tamiri
Hava Yastığı Tamiri

Hava yastığı arızası servisler tarafından incelenir ve servis tarafından uygun görülürse tamiri ya da değişimi yapılır. Hava yastığı sistematik olarak her araçta aynı çalışsa da her hava yastığı arızası aracın marka modeline göre değişiklik gösterebilir.

Araçlarda programlama sistemi olması nedeniyle Airbag tamiri profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Aksi halde yanlış programlama sebebi ile araç içinde farklı sorunlar çıkabilir. Patlayan hava yastığı tamiri mümkün değildir. Ancak hava yastığı beyni tamir edilir ve yeni Airbag ile değişim sağlanabilir.

Airbag Tamiri Fiyat

Airbag tamiri fiyat konusunda servislere ve arızanın durumuna göre değişiklik gösterir. Genellikle yetkili servisler ya da güvenilir servislerden orijinal parça tedarik edilmesi sorun yaşamamak adına önemlidir. Hava yastığı fiyat anlamında marka ve modele göre değişiklik göstermektedir.

Bu nedenle fiyat dışında uyumlu olması çok önemlidir. Türkiye’de her şehirde Airbag onarımı ve bakımını yapan yetkili servis ve bayileri bulunmaktadır. Otomobil sektöründe birçok sistem ürünü bulunmaktadır. Ürünlerin orijinal ve garantili olmasına özellikle dikkat edilmelidir.

Patlak Airbag Tamiri Fiyat

Patlak Airbag tamiri fiyat yelpazesinde otomobil sektöründeki çeşitliliğin artması nedeniyle birçok seçenek mevcuttur. Daha öncelerde patlayan Airbag için herhangi bir onarım ya da hava yastığının değişmesi mümkün değildi. Ancak günümüz teknolojisinde patlayan Airbag tamir edilebiliyor ve olası ikinci bir kaza da tekrar işlev görebiliyor.

Otomobil piyasasındaki çeşitlilik nedeniyle Airbag tamirleri için fahiş fiyatlar artık söz konusu değil. İnternet aracılığı ile orijinal parça ve garanti kapsamı sunan Airbag tamir servisleri bulabilir kolayca fiyat araştırması yapabilirsiniz.

Airbag patlaması aracın ciddi hasar almış olduğu anlamına gelmez. Bazen küçük hasarlara rağmen çarpışma kuvveti sebebiyle güvenlik açısından Airbag açılabilir. Airbag patlaması yakın zamana kadar aracın pert sayılması ve değerinin düşmesine sebep olmakta idi. Fakat günümüz teknolojisinde Airbag patlamaları orijinal parçalar ile değiştirilebiliyor ve ikinci bir kaza için hazır hale getirilebiliyor.

Airbag Tamiri Nerede Yapılır?

Hava yastığı arızası yetkili servisler tarafından incelenir ve servis tarafından uygun görülürse tamiri ya da değişimi yapılır. Hava yastığı sistematik olarak her araçta aynı çalışsa da her hava yastığı arızası aracın marka modeline göre değişiklik gösterebilir.

Airbag Tamiri Fiyatı Ne Kadar?

Airbag tamiri fiyat konusunda servislere ve arızanın durumuna göre değişiklik gösterir. Genellikle yetkili servisler ya da güvenilir servislerden orijinal parça tedarik edilmesi sorun yaşamamak adına önemlidir. Hava yastığı fiyat anlamında marka ve modele göre değişiklik göstermektedir.

Patlak Hava Yastığı Tamiri Mümkün mü?

Hava yastığı arızası yetkili servisler tarafından incelenir ve servis tarafından uygun görülürse tamiri ya da değişimi yapılır.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

  1. Selam 2001 Renot clio direksiyon eyirbek patlamış yeni aldım.Tekrar toplamışlar fakat görsel bozuk.korna calışmıyor.Nasıl yardımcı olabilirsiniz.Kendim Antalyalıyım araç kıbrısta Lütfen bilgilenmek isterim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu