Tevzi Makarası Ne Kadara Değişir? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Ateşleme sistemiyle alakalı arızaların tamir ücretlerini anlatmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda tevzi makarası değişimi ne kadar tutar? Tevzi makarası fiyatı ne kadardır? Tevzi Makarası değişimi işçilik ücreti ne kadar? Yani tevzi makarası değişimi maliyeti hakkında bilgilendirme yapacağız.

Eski sistem otomobillerde ateşleme sistemi bobin, distribütör, distribütör kapağı, buji kablosu ve bujilerden oluşmaktadır. Distribütör ise bobinden gelen yüksek gerilimli elektriği bujilere sıralı bir şekilde aktarmaya yarayan parçadır. Ateşleme sırası gelen bujiye elektrik distribütör kapağı tarafından gönderilir. İşte bu sırayı belirleyen parçaya tevzi makarası adı verilir. Tevzi makarasının üstünde ince bakır bir çubuk ve plastik vardır. Distribütör kapağını söktüğünüz anda karşınıza çıkan ilk parça tevzi makarasıdır.

Oldukça küçük bir parça olmasına rağmen çok büyük görevi vardır. Tevzi makarasının üstündeki bakır metal zamanla oksitlenebilir, gerilim nedeniyle kırılabilir. Ayrıca plastik aksamı da kırılırsa dönüşü engelleneceği için arabanın ateşlemesini kesebilir. Eğer oksitlendiyse çoğu kimse üstünü fırçalar ve yeniden yerine takar. Çok pahalı olmayan bu makarayı ne şartla olursa olsun değiştirmenizi öneririm.

Tevzi Makarası Değişimi Ne Kadar Tutar?

Tevzi Makarasının çok önemli bir görevi olmasına rağmen çok ucuz bir parçadır. Örneğin bir tofaş şahin, reno 9, lada samara‘nın tevzi makarası parça fiyatı 25 lira iken bir Mercedes W124 kasanın ki 150 – 200 liraya kadar çıkabilmektedir. Değiştirilmesi ise çok basittir. Distribütör yerinden çekilerek kolayca çıkartılır ve altı güzelce temizlendikten sonra yenisi yerine takılır. Bu işlem için ustalar 2021- 2022 yılı için 20 – 30 lira işçilik ücreti almaktadırlar. Daha fazlasını kesinlikle vermeyin çünkü değişimi çok basit bir iştir. İşte tevzi makarası değiştirme maliyeti bu kadardır.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu