Kalorifer Havalandırma Izgarası Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

100 yıldan bu zamana kadar üretilen her otomobilde kalorifer sistemi bulunmaktadır. Bu yazımızda kalorifer havalandırma ızgarası değişimi ne kadar? Havalandırma ızgarası fiyatı ne kadardır? Kalorifer ızgarası değişimi işçilik ücreti ne kadar tutar? Kısaca kalorifer havalandırma ızgarası değişiminin 2022 yılı için maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Eğer otomobillerde kalorifer sistemi olmasaydı, kışın araç kullanmak imkansız hale gelirdi. Çünkü arabaların için çok soğuk olur ve yolculuklar imkansız hale gelirdi. Otomobil üreticileri bu duruma şu şekilde çare buldular. Tıpkı evlerde bulunan kalorifer sistemi gibi, motor içerisinde ısınan su hem su radyatörüne hem de kalorifer radyatörüne gider. Kalorifer radyatörü ısındıktan sonra oluşan sıcak hava bir fan yardımıyla otomobilin içine üfürülür. İşte kalorifer sisteminin otomobilin kabinine bakan yerlerinin ucunda ızgara bulunmaktadır.

Kalorifer ızgarasının görevi gelen havanın akış yönünü belirlemektir. Ayrıca sistem içerisine yabancı maddeler kaçmaması için ızgara biçimindedir. Kalorifer ızgarası istenildiği zaman hava akışını kesebilecek şekilde yapılmıştır. Ayrıca havanın yönü de bu ızgarada bulunan basit kumandalar sayesinde ayarlanabilir.

Otomobil içerisinde sürücü ve yolcular gerek klima gerek kalorifer için havalandırma ızgarasını sürekli olarak hareket ettirirler. Ayrıca dışardan gelen darbeler nedeniyle kırabilir. Bu durumda hem içeriye yabancı maddeler gidip kalorifer sisteminin tıkanmasına neden olabilir hem de çirkin bir görüntü oluşturur. Bu durumda kalorifer ızgaralarını değiştirmek gerekecektir.

Kalorifer Izgarası Ne Kadara Değiştirilir?

Kalorifer ızgarası otomobillerde genel ön tarafta 6 adet şeklinde yer almaktadır. Bunlar sol ve sağ köşede birer tane, orta konsolda ise yan yana iki tane şeklindedir. Ancak bazı otomobiller arka koltuklarında tam ortasında havalandırma ızgarası bulunabilir. Biz şimdi adet başına değişimini fiyatı hakkında bilgi verelim. Bir Tofaş, Renault 9 Broadway veya Lada samara gibi düşük modelli ve parçası ucuz arabaların havalandırma ızgarası fiyatları 30 – 50 lira arasında bir fiyata satılmaktadır. Bu tür otomobillerin bu parçalarını kendiniz rahatlıkla yerinden çekerek çıkartıp değiştirebilirsiniz. Orta gelir grubuna hitap eden marka ve modeller olan Ford Focus, Toyota Corolla, Honda Civic, Volkswagen Golf ve Jetta, Renault Megane ve Clio, Fiat Albea, Palio veya Egea gibi araçların havalandırma ızgara fiyatları 50 ile 150 lira arasında değişmektedir. Yine kendiniz değiştirebilirsiniz. Ancak benim elimden gelmez diyorsanız ustanıza 30 lira işçilik ücreti karşılığında değiştirtebilirsiniz. Kısaca bir otomobilin kalorifer havalandırma ızgarası değişimi maliyeti 2022 yılı için işçilik ve parça dahil 60 ile 200 lira arasında bir para tutacaktır.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu