Direksiyon Hidrolik Yağı Deposu Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Hidrolik direksiyona sahip araçlarda bulunan yağ haznesi zamanla eskir ve delinebilir. Bu durumda değiştirilmesi gerekmektedir. Peki ya direksiyon yağı deposu fiyatı ne kadar? Direksiyon yağı haznesi değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2022 yılı için direksiyon yağı deposu değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

30 yıldan bu yana üretilen araçlarda sürücünün fazla güç sarf etmeden direksiyonu çevirmesi için hidrolik sistem kullanılmaktadır. Direksiyon hidroliği basınçlı bir yağ tarafından baskılanır. Örneğin sürücü direksiyonu çevirmeye başladığında direksiyon power’ı denilen parçaya baskı uygular. Bu power, direksiyon kutusunu çevirmek için hidrolik baskı uygular. Böylelikle tekerleri döndürmek için sürücünün kas gücü yerine hidrolik teknolojisinden yararlanılmış olur.

Hidrolik direksiyonun çalışması için bir yağ olması gerekir. Çünkü yağa uygulanan basınç hortumlara gönderilir ve direksiyon kutusunun hareket etmesi sağlanır. Bu yağın tutulduğu depoya ise direksiyon yağı haznesi adı verilir. Direksiyon yağı deposu plastik bir malzemeden yapıldığı için zamanla eskir ve yağ sızmasına neden olabilir. Bu durumda değiştirilmesi gerekecektir. Çünkü değiştirilmeyen depo, yağ sızmasına ve sistemin yağsız kalmasına neden olur. Bu da çok pahalı bir olan hidrolik sistemine zarar verebilir. Hidrolik yağı deposunun çabuk eskimesine neden olan diğer bir etken ise içerisinde bulunan ATF-II yağının eskimesi olabilir. Çünkü eskiyen yağ asit oluşturur ve haznenin plastik duvarlarının incelmesine neden olur. Bu da sızmasına neden olacaktır. Eğer aracınızın altında tam deponun hizasına gelecek yerde kırmızı bir yağ görüyorsanız sızıntı oluyor olabilir. Ayrıca parmağınızı deponun etrafında ve altında gezdirdiğinizde yağ bulaşıyorsa sızıntı var demektir.

Direksiyon Hidrolik Yağı Deposu Ne Kadara Değişir?

Bu depo çok pahalı bir parça değildir. Yeri aracınızın kaputunu açtığınız zaman kenarlarda bir yerlerdedir. Zaten üstünde direksiyon işareti vardır. Eğer delinme, çatlama veya kırılma nedeniyle hazneyi değiştirmek isterseniz öncelikle yenisini almak zorundasınız. Direksiyon yağı haznesi fiyatları 50 – 100 lira arasında bir para satılmaktadır. Ayrıca ustanız en fazla 100 lira işçilik ücreti karşılığında değiştirecektir. Değişimi ne kadar sürer diye soracak olursak yarım saat hadi taş çatlasın bir saatlik bir süre içerisinde ustanız kolaylıkla değiştirecektir.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu