Egzoz Manifold Contası Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Egzoz manifoldu contası ne kadara değişir. Egzoz manifoldu değişimi fiyatı ne kadar? Egzoz manifoldu contası fiyatı kadardır? Egzoz manifoldu contası değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2022 yılı için egzoz manifold contası değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Egzoz Manifold Contası özellikle acemi sürücüler tarafından merak edilebilir.  Otomobilin motorun yanma meydana geldikten sonra ortaya çıkan karbon monoksit gazının dışarı atılması gerekir. Açılan egzoz subaplarından dışarı itilen egzoz gazı manifolda geçer oradan da egzoz borusuna girer.

Motor bloğunun egzoz çıkışı ile egzoz borusunun bağlantı noktasında yani blok ile egzoz manifoldunun arasında sızdırmazlık sağlayan parçaya egzoz manifold contası adı verilir. Metal ve kauçuktan yapılan bu conta sürekli olarak sıcağa maruz kalmaktadır. Hem motorun kendi sıcaklığı, hem de egzoz gazının yüksek sıcaklıkta olması bu contanın zamanla eskimesine ve kaçırmasına neden olur.

Egzoz Manifold Contası

Eğer bu conta sızdırırsa aracınızda konfor ve yakıt açısından ciddi düşüklük görülecektir. Aracınızın motoru son zamanlarda sesli çalışmaya başladıysa, gaz verince yüksek ses çıkıyorsa ve arabanın içine egzoz gazı kokusu geliyorsa, manifold contası kaçak yapmış olabilir.

Bu durumda değiştirmeniz gerekir. Çünkü bu contayı değiştirmezseniz ses zamanla daha artacaktır. Ayrıca sızdıran bir egzoz sistemi aracınızın daha fazla yakıt tüketmesine neden olacaktır.

Egzoz Manifold Contası Değişim Fiyatı Ne Kadar?

Aracınızın manifold contası sızdırma yapabilir. Bunu anlamanın en iyi yolu altına bakmaktır. Birisi egzoz borusunun ucunu tıkarsa contadan egzoz gazı çıktığını görürsünüz. Bu durumda yapmanız gereken şey contayı değiştirmektir.

Ancak egzoz borusuna motor sıcakken asla dokunmayın çünkü sıcak olduğu için elinizin yanmasına neden olabilir. Eğer eliniz yatkın değilse mutlaka bir oto egzozcuya bu işlemi yaptırmanız gerekiyor. Manifold contası fiyatı 30 ile 75 lira arasında değişmektedir.

Değişimi için işçilik ücreti olarak 75 ile 100 lira arasında bir para alınmaktadır. Kısaca egzoz manifold contasını değiştirmenin maliyeti 2022 yılı için 100 ile 200 lira arasında bir para tutacaktır.

Merak etmeyin manifold contası çok ucuzdur. Arıza yaptığı zaman değiştirmek için uzun süre beklememeniz aracınızın sağlığı için önemlidir. Ayrıca yakıt ekonomisini doğrudan etkilemektedir. Bazı araçlarda oksijen sensörüyle alakalı arıza kodlarının çıkmasına neden olabilmektedir.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu