Ayna Mahruti Dişlisi Nedir ve Ne İşe Yarar? Değişim Fiyatı Ne Kadar Tutar?

Muhtemelen adını daha önce hiç duymadığınız ayna mahruti dişlisi nedir? Ayna mahruti dişlisi ne işe yarar? Ayna mahruti dişlisi ne kadara değişir? Fiyatı ve işçilik ücreti hakkında bilgi vereceğiz.

Ayna mahruti dişlisi veya ayna dişlisi her otomobilde bulunan bir dişlidir. Bu dişli arıza yaptığı zaman aracınız hareket edemez. Şimdi gelince ayna dişlisinin ne işe yaradığına bakalım.

Ayna Mahruti Dişlisi Ne İşe Yarar?

Halk arasında arkadan itişli arabalarda bulunduğu sanılsa da önden çekişli arabalarda da ayna mahruti dişlisi vardır. Önden çekişli araçlarda şanzıman içerisine gömülü olduğu için pek bilinmez. Ancak arkadan itişli otomobillerde diferansiyel içerisindedir. Ayna mahruti dişlisinin görevi çekici tekerlerin aynı yönde dönmesini sağlamaktır. Arkadan itişli bir arabayı ele alalım. Motordan alınan güç şaft yardımıyla diferansiyele gönderilir. Eğer ayna dişlisi olmasaydı tekerlerin biri öne dönerken diğeri arkaya dönecekti. İşte ayna mahruti dişlisi tekerlerin ikisinin de aynı yöne dönmesi için karşılıklı dönen bir dişlidir. Ayna Mahruti dişlisinin

  • Helis dişli çark
  • Düz dişli çark
  • Konik dişli çark

olmak üzere 3 çeşidi vardır. Hepsi mühendislik olarak birbirinden farklı olsa da aslında tümü aynı görevi yerine getirirler.

Ayna Mahruti Dişlisi Arızası ve Belirtileri

Özellikle arkadan itişli arabalarda diferansiyel ötme sesi olup olmadığını almadan önce kontrol edersiniz. Veya satıcılar arabasının özelliklerini sayarken diferansiyelde ötme yok şeklinde yazarlar. İşte Diferansiyelin ötmesinin sebebi bu dişlidir. Zaman aşınan ve çarkın dişleri kırılan dişli boşluk oluşmasına neden olur. Bu da aracınız viteste giderken ötme sesi gelmesine neden olacaktır. Ayna mahruti dişlisi arabanın aşırı zorlanması sırasında kırabilir veya diş sıyırabilir. Bu sebeple arabaya haddinden fazla yüklenmemesi gerekmektedir.

Ayna Mahruti Dişlisi Değişimi Ne Kadar Tutar? Fiyat ve İşçilik Ücreti

Öncen çekişli aracınızın ayna dişlisi kırılırsa ustanızın şanzımanı sökmesi ve bu dişliyi bulup çıkarması gerekecektir. Ancak ustalar bu durumda dişliyi değiştirmek yerine şanzımanı tümden tamire gönderirler. Bu işlem işçilik ücreti dahil 3000 ile 10.000 lira arasında bir fiyata mâl olmaktadır. Eğer arkadan itişli bir arabanız varsa ve diferansiyel içerisindeki ayna mahruti dişlisi arızalandıysa bunun tamir maliyeti yine arabanın marka ve modeline göre değişmektedir. Örneğin bir tofaş şahin‘in ayna mahruti dişlisi 750 liraya satılırken, BMW’nin 7.500 liraya satılmaktadır. Ayrıca ustanızda aracın markasına göre farklı fiyatlar söyleyecektir.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu