Motor Takozu (Motor Kulağı) Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Motor takozu yani diğer adıyla motor kulağı nedir ve ne işe yarar? Motor kulağı ne kadara değişir? Motor takozu fiyatı ne kadar? Motor takozu değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2022 yılı için motor takozu değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Yazımıza öncelikle motor takozu ne işe yarar onu anlatmakla başlayalım. Motor otomobilin ön kaputunun altında yer alır. Bu motorun aracın şasesine sabitlenmesi ve hareket etmemesi gerekir. İşte motor ile şaseyi sıkıca birbirine sabitleyen parçaya motor takozu veya motor kulağı adı verilir. Motor kulağı alt ve üst olmak üzere her iki yanda ikişer tane vardır. Yani bir otomobilde dört tane motor kulağı vardır.

Motor takozunun ömrü ortalama 150-200 bin km kadardır. Bu zamandan sonra arıza yapar. Çünkü içerisinde titreşimleri emmesi için kauçuk malzeme vardır. Bu kauçuk zamanla sertleşir ve yırtılır. Sonuç olarak motor takozu kopabilir.

Motor takozu kopmasının belirtileri çok belirgindir. Çünkü aracınızda ciddi arızalara neden olur. Gevşemeye başladığı zaman motordan titreşimler ve demirin demire vurma sesi gibi sesler gelmeye başlar. Daha sonra motorun hizası bozulduğu için daha ciddi sorunlar meydana gelmeye başlar. Örneğin hortumlar sıkışarak hararet yapması, Yakıt hattının bozularak motora eksik yakıt gelmesi, krank milinin kırılmasına kadar pek çok şeye sebep olabilir. Yani motor takozu arıza yaparsa vakit kaybetmeden değiştirmeniz gerekir.

Motor Takozu Ne Kadara Değiştirilir?

Motor takozu fiyatları bırakın marka ve modele göre aracın model yılına göre bile değişmektedir. Örneğin Megane 1 ile Megane 2’nin motor kulakları farklıdır ve fiyatları  değişiklik gösterir. Bugün parçası en ucuz olarak bildiğimi Tofaş’ın bile motor kulağı fiyatı 100 liradır. Ortalama bir aracın motor kulağı (Renault Megane, clio, Toyota Corolla, Ford focus, Fiesta, Honda Civic) 250 ile 500 lira arasında değişmektedir. Hatta Ford’un motor kulağı orjinal parçla 750 liraya satılmaktadır. Ustalar ise motor takozu değişimi için 250 lira işçilik ücreti alıyorlar. Kısaca motor takozu değişimi maliyeti 2022 yılı için 350 ile 1.000 lira arasında bir para tutacaktır.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu