Araba Çakmak Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Arabalarda bir çeşit priz olan çakmaklık çok işe yaramaktadır. Ancak bazen bu çakmak çalışmaz ve elektrik gelmez. Çakmak değiştirmeye kara verebilirsiniz. Peki ya araba çakmaklık fiyatı ne kadar? Çakmaklık değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca çakmaklık değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Çakmaklık bir otomobil bana göre en ihtiyaç duyulan donanımlarından bir tanesidir. Eskiden sigara yakmak için kullanılmasına rağmen gelişen teknoloji ile birlikte başta şarj aleti olmak üzere pek çok şeye yaramaktadır. Sürücüler telefonlarını veya bilgisayarlarını çakmaklığa takarak şarj edebiliyorlar. Ancak sürekli bir elektrik gerilimi altında bulunan çakmaklık zamanla bozulabilir ve çalışmaz. Kısaca çakmaklığa elektrik gelmez.

Çakmaklığın çalışmamasının en büyük nedenlerinden birisi sigortasının atmasıdır. Çünkü olası bir kısa devre durumunda yangın çıkmaması için sigorta ile korunur. Atan sigortayı yenilediğiniz zaman çakmaklık yeniden çalışabilir. Ancak bazen çakmaklığın kendisi bozulur ve yine çalışmaz hale gelebilir. Bu durumda çakmaklığı değiştirmeniz gerecektir.

Araba çakmaklığının arıza yapmasının sebebi, şarj aleti gibi şeylerin sürekli takılı kalmasıdır. Çünkü devreleri ısınır ve yanar. Kullanmadığınız zaman aracınızın çakmak soketinde şarj aletini kesinlikle takılı bırakmamalısınız.

Çakmaklık Değişimi Ne Kadar Tutar?

Çakmak fiyatı arabanın marka ve modeline göre değişmektedir. Örneğin bir Tofaş Şahin, Doğan, Renault 9 Broadway veya Lada Samara’nın çakmaklık fiyatı 50 lira civarındadır. Bu arabaların işçiliği basit olduğu için değiştirilmesi için oto elektrikçilerde 50 ile 75 lira arasında bir işçilik ücreti istenilmektedir. Yani eski ve ucuz otomobillerin çakmaklık değişimi maliyeti 2022 yılı için 100 hadi en fazla 150 lira tutacaktır. Ancak arabanın modeli ve kalitesi arttıkça çakmaklık fiyatları da artmaktadır. Örneğin Renault, Toyota, Hyundai, Volkswagen, Honda ve Fiat gibi markaların çakmaklık fiyatları 150 ile 250 lira arasında değişmektedir. Sanayide bu arabaların çakmak değişimi için 100 – 150 lira işçilik ücreti istemektedirler. Yani ortalama bir arabanın çakmaklık değişimi maliyeti 2022 yılı için 200 ile 400 lira arasında tutabilir.

Arabanın modeli arttıkça çakmaklık değişim maliyeti de artmaktadır. Örneğin parçası en pahalı modellerden bir tanesi olan Volvo’nun çakmaklığının değişimi daha geçen hafta 1.000 lira tuttu. Mercedes ve BMW gibi araçlarında 750 – 1.000 lira arasında bir para tutacaktır.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu