Oksijen Sensörü (Lambda Sensörü) Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Yeni nesil otomobillerin her yerinde sensörler bulunmaktadır. Bu sensörlerden bir tanesi de oksijen sensörüdür. Diğer adıyla lambda sensörü değişimi ne kadar tutar? Oksijen sensörü fiyatları 2022 yılı için ne kadardır. Oksijen (lambda) sensörü değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca oksijen sensörü değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Gelişen teknoloji ile birlikte aracımızın motorunun çalışmasını da bir bilgisayar sürekli olarak kontrol etmektedir. Bu bilgisayara motor kontrol ünitesi (ECU) adı verilir. ECU, aracın hemen her yerinde bulunan sensörlerden bilgi alarak aracın en verimli ve ekonomik şekilde çalışmasını sağlayan bir çeşit bilgisayar sistemidir.
Oksijen Sensörü bu sensörlerden sadece bir tanesidir. Ancak motor içerisindeki en önemli üç sensörden bir tanesidir. Oksijen sensörünün görevi egzoz gazı içerisindeki oksijen miktarını ölçmek ve alınan değerleri ECU’ya bildirmektir. Motor içerisinde her zaman 14:1 oranında yakıt hava karışımı (lambda değeri) olmalıdır. Eğer bu oran bozulursa egzoz gazındaki oksijen miktarında değişiklik olacak ve oksijen sensörü motorun fakir veya zengin çalıştığını belirleyecektir. ECU oksijen sensöründen aldığı verilerle motorun ateşlemesini, hava emişini ve yakıt püskürtme düzeyini belirler. Bu sebeple aracınızın oksijen sensörü arıza yaparsa aracınızın motorunun çalışması için olması gereken değerler bozulacaktır. Eğer aracınızda oksijen sensörü arıza yaparsa şu belirtileri verecektir.
  • Motor arıza lambasının yanması
  • Motorda tekleme
  • Egzozdan siyah duman çıkması
  • Yakıt tüketiminin artması
  • Motor çekişinin düşmesi
  • Aracın limp moduna (koruma modu) girmesi
  • Rölantide dalgalanma
  • Rölantide motorun stop etmesi
  • Motorun sesli çalışması
gibi belirtiler verecektir. Hatta bu belirtileri göz ardı ederseniz belirli bir süre sonra yolda kalacaksınız. Eğer aracınızın oksijen sensörü arıza yaparsa tamir edilemez. Bu sebeple değiştirmek zorunda kalırsınız.
Oksijen Sensörü Yeri Egzoz Manifoldunun Üstünde yer Alır

Oksijen Sensörü Ne Kadara Değişir?

Oksijen sensörü tüm sensörler içerisinde en pahalı olanlarından bir tanesidir. Ayrıca 1996 yılından sonra üretilen hemen her araçta bulunmaktadır. Arıza yaptığını anlamanın en iyi yolu aracınızı bilgisayara bağlayarak oksijen sensörüyle alakalı arıza kodlarını verip vermediğine bakmaktadır. Daha sonra yeni bir lambda sensörü almak zorundasınız. 2022 yılı için oksijen sensörü fiyatları 500 liradan başlayıp 2000 liraya kadar çıkabilmektedir. Ancak değiştirilmesi basit bir sensör olduğundan en fazla 100 liralık bir işçilik ücreti karşılığında değiştirebilirsiniz. Kısaca bir otomobilin oksijen sensörünü değiştirmek 2022 yılı için 600 ile 2100 lira arasında bir paraya mâl olacaktır.
Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu