Motor Yağı Ne İşe Yarar ve Kaç Km’de Değişir? Değişmezse Ne Olur?

Arabaların yakıt türlerine göre motor yağının değişmesi gerekir. Peki benzinli, LPG’li veya Dizel motorların yağı kaç kilometrede değişir? Motor yağı zamanında değişmezse ne olur? Motor yağı ne zaman değişir? İşte bu gibi sorulara yanıt arayacağız.

İçten yanmalı motorlarda pistonlar yukarı aşağı sürekli hareket ederler. Bir yerde hareket varsa fizik kanunu olarak aşınma ve sürtünmede vardır. İşte üreticiler bunun önüne geçebilmek için hareketli parçalarda yağ kullanırlar.

Motor Yağı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Aracımızın motorunu ilk çalıştırdığımız andan itibaren pistonlar yukarı aşağı hareket etmeye başlarlar. Ayrıca piston duvarları ile arasında hiç boşluk yoktur. Bu da sürekli olarak bir sürtünme meydana getirir. Bu sürtünme sonucunda oluşabilecek aşınma ve ısınmanın önüne geçebilmek için motor yağı kullanılır. Motor yağı motorun yakıt tipi ve hacmine göre değişik kalınlıklarda (10W40, 5W30 gibi) olabilir.

Motor içerisinde yağ karter adı verilen bir yerde durur. Ancak siz marşa bastığınız andan itibaren yağ pompası tarafından motora pompalanır ve sürekli olarak sirkülasyon halindedir. Motor yağının belirli değişim periyodları vardır.

Motor Yağı Zamanında Değişmezse Ne Olur?

Evet motor yağını bakım zamanı gelmeden değiştirmenin hiç bir sakıncası yoktur. Aksine motor sağlığı için çok daha faydalıdır. Ancak bazı sürücüler motor yağını değiştirmeyi ihmal ederler. Yağ, sürekli yüksek sıcaklığa maruz kaldığı için zamanla incelir. Bu da motor tarafından yakılmasına neden olur. Eğer aracınızın motoru yağ yakıyorsa eskimiş olabilir. Ayrıca yağ inceldiği gibi su gibi bir hal alır. Sonuç olarak yağlama özelliğini kaybeder ve motorunuzun yatak sarmasına bile neden olabilir. Ayrıca zamanında değiştirilmeyen motor yağı, pompanın bozulmasına ve filtrenin çabuk tıkanmasına da neden olacaktır.

Motor Yağı Ne Zaman Kaç Kilometrede Değişir?

Aracınızın motor yağını değiştirmenin aralığı yakıt tipine göre değişmektedir. Şimdi gelin her yakıt türüne göre kaç kilometrede bir değişeceğine bakalım

Dizel Motor Yağı Kaç Km’de Değişir : Dizel motorlarda yanma işlemi havanın sıkıştırılarak ısınmasıyla meydana gelir. Bu sebeple yakıtı bir ateşleyici yoktur. Sadece havayı ısıtan kızdırma bujisi adı verilen parçalar vardır. Dizel motorların yağ değişim periyodları pek çok markada 15 bin kilometre olarak belirlenmiştir. Ancak biz otobilgisi.com olarak en fazla 10 bin kilometrede bir değiştirmenizi öneriyoruz. Çünkü ülkemizde kullanılan yakıtlar Avrupa’ya göre çok daha kirletici barındırmakta.

Benzinli Motor Yağı Kaç Km’de Değişir : Benzinli motorlarda yakıt yanma odasına püskürtüldükten sonra bujiler tarafından tutuşturulur ve yanma meydana gelir. Aracınız benzinli ise en fazla 10 bin kilometrede bir motor yağını değiştirmeniz gerekir.

LPG’li Araba Motor Yağı Kaç Km’de Değişir : Evet hiçbir araba fabrikadan çıkarken LPG’li olarak üretilmiyor. Benzinli motorlarda LPG’ye çevriliyor. LPG çok daha yüksek sıcaklıkla yandığı için motor yağının erkenden yanmasına neden olacaktır. Yani aracınızda LPG varsa motor yağını en fazla 7 bin ancak ortalama 5 bin kilometrede bir değiştirmeniz gerekmektedir.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu