ABS Beyni Ne İşe Yarar? ABS Beyni Tamir Ücreti, Fiyatı ve Değişim İşçilik Ücreti

ABS beyni, ABS fren sistemi bulunan tüm otomobillerde mevcut olan bir parçadır. Peki ya ABS beyni nedir ve ne işe yarar? ABS beyni tamiri ne kadardır. ABS beyni fiyatı ve değişim için işçilik ücreti ne kadar tutar? İşte tüm bu sorulara yanıt arayacağız.

Günümüz otomobillerinde artık standart olarak ABS sistemi bulunmak zorundadır. Çünkü çok önemli bir güvenlik ekipmanıdır. ABS’nin açılımı “Anti Lock Braking System” Türkçe karşılığıyla “Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi” anlamına gelmektedir. Sürücü ani bir fren yaptığında, tekerlerin kilitlenmesini önlemek için balatalar fren diskleri saniyede yüzlerce defa sıkar bırakır. Bu da sert frenlerde tekerlerin kızaklamasını engeller. Çünkü kızaklayan tekerler üzerinde direksiyon hakimiyeti kaybolur. ABS sistemi ise sürücünün ani frenleme esnasında direksiyon üzerindeki hakimiyetini devam ettirmesini sağlar.

ABS Beyni Ne İşe Yarar? : ABS beyni nedir sorusuna gelirsek, ABS sisteminin çalışması için tekerlek hız sensörlerinden sürekli olarak bilgi alması gerekir. Bu bilgiyi aracın beyni olan motor kontrol ünitesine (ECU) göndermekle sorumlu olan sisteme ise ABS beyni adı verilir. ABS beyni araç çalıştığı sürece aracın hızını ve fren baskısını sürekli olarak kontrol eder. Eğer tekerlerin kızakladığını anlarsa anında duruma müdahale eder ve tekerlerin kilitlenmesini engellemek için saniyede onlarca defa frenleri sıkar bırakır.

ABS Beyni Tamiri

ABS beyni ucuz bir parça değildir ve arıza yaptığı zaman araç sahipleri genelde tamir ettirme yoluna gider. Oto sanayilerde ABS beyni tamiri yapan iş yerleri bulunmaktadır. Buralarda ABS beyni tamir edilip yeniden programlanabilmektedir. ABS beyni tamiri 500 ile 2000 lira arasında bir fiyata yapılmaktadır. Ayrıca beyni yerinden söküp çıkarmak ve yeniden takmak için 400 lira işçilik ücreti istenmektedir. Yani 2022 yılı için ABS beyni tamiri 1000 lira ile 3000 lira arasında bir fiyata mâl olacaktır.

ABS Beyni Fiyatları

Ancak bazı durumlarda ABS beyni tamir edilemez ve değiştirilmesi gerekir. Bunun için aracınıza uygun ABS beyni almanız gerekir. ABS beyni fiyatları ise en ucuz araba için 750 lira iken 10 bin liraya kadar çıkabilmektedir. ABS beyni değişim maliyeti yüksek olduğundan pahalı bir işlemdir. Ayrıca yeni ABS beyninin yerine takılması ve yeniden programlanması için 750 ile 1000 lira işçilik ücreti alınmaktadır.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

  1. Kolay Chovrolet Cruze abs fren beyin tamiri için tavsiy edebileceğiniz bir firma varmı acaba teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu