Baskı Balata (Debriyaj Seti) Ne Kadara Değişir? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Otomobillerin aktarma organının en önemli parçalarından bir tanesi olan baskı balata diğer adıyla debriyaj seti değişimi ne kadar tutar? Baskı balata ne kadara değişir? baskı balata fiyatları ve baskı balata değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca baskı balata değiştirmenin maliyetini açıklayacağız.

Manuel vitesli aracınızı kullanırken debriyaja bastığınızda baskı balata ad verilen bir parça şanzımanla kavramayı ayırır. Böylelikle aracın vitesi anlık olarak boşa çıkar ve sonra istenilen vitese takılır. Yarı otomatik vitesli araçlarda ise insan gücü yerine otomobil belirli bir devire geldiğinde robot ile debriyaja basılır ve vites değiştirilir. Her iki şanzıman tipinde baskı balata (debriyaj balatası) adı verilen parça vardır. Baskı balata zamanla azalır ve biter. Bittiği zaman ise değiştirilmesi gerekir.

Baskı Balata Değişimi Ne Kadar Tutar?

Aracınızın debriyaj balatasını değiştirmek istediğinizde öncelikle parçayı almak durumundasınız. Debriyaj seti olarak satılan parçada baskı, balata (disk) ve debriyaj bilyası (rulman) bulunmaktadır. 2021 – 2022 yılı itibariyle 500 ile 2000 lira arasında değişmektedir. Örneğin bir Tofaş Şahin’in baskı balatası parça fiyatı 500 lira iken BMW ve Mercedes’in ki 2000 bin lirayı bulabilmektir. Baskı balata değiştirmek için işçilik ücreti ise 500 liradır. Yani bir baskı balatayı değiştirmenin maliyeti 2021 – 2022 yılı için en az 1.000 lira en fazla 4 bin lirayı bulabilmektedir.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu