Salıncak (Alt Tabla) Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve Değişim İşçilik Ücreti

Otomobillerin yürüyen ekipmanlarının en önemlilerinden bir tanesi olan salıncak diğer adıyla alt tabla ne kadara değişir? Alta tabla fiyatı ne kadardır? Salıncak, alt tabla değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2022 yılı için alt tabla değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Aracımızın şasesi ile tekerlekleri birbirine direk bağlanmazlar. Bunun sebebi hareketli parçalar yardımıyla arabanın titreşimlerini en aza indirgemektir. Şaseden çıkan bir kol önce salıncak yani diğer adıyla alt tablaya oradan salıncak burcu yardımıyla tekerlere bağlanmasıdır. Alt tabla bir otomobilin en önemli yürüyen aksam parçalarından bir tanesidir. Salıncak burcunun üstünde kauçuk malzeme bulunur. Bu kauçuk zamanla yırtılırsa arabanın giderken vurma sesi çıkartmasına neden olur.

Alt tabla yani salıncak kolay kolay arıza çıkartan bir parça değildir. Ancak bozulduğu zaman aracınızda ciddi sorunlara yol açabilir. Alt tabla arızasının en büyük belirtisi çukurlardan geçerken çok ses çıkması ve arabanın bir tarafa eğik durmasıdır. Bunun sonucunda da araba sağa ya da sola çeker. Bu durumun önüne geçmek için aracınızın salıncağı bozulursa yenisi ile değiştirmeniz gerekir. Çünkü alt tabla arızalandığı zaman tamir edilemeyen bir parçadır.

Alt tabla kendi kendine bozulmaz. Ancak çukurlardan ve kasislerden hızlı geçtiğinizde veya bir kazaya karıştığınızda eğilir. Bu durum aracınızın direksiyon hizasını bozacağı için direksiyon yamuk duracaktır. Eğer salıncak eğilirse değiştirmeniz gerekir.

Salıncak (Alt Tabla) Ne Kadara Değişir?

Alt tabla değişimi çok zor bir şey değildir. Ustanız aracınızı bir lifte kaldırarak veya kriko yarımıyla eğik olan tablanın tekerini söker. Ardından bir kaç vida ile şaseye bağlı olan tablayı yerinden söker. Yenisi ile değiştirdikten sonra aracınızı size teslim eder. Her bir tekerim alt tablasını değiştirmek ortalama 1 saat kadar bir süre almaktadır. Alt tabla yani salıncak fiyatı tek teker için aracın markasına ve modeline göre 200 ile 600 lira arasında değişen bir fiyata satılmaktadır. Ustanızda tabla başına 100 lira işçilik ücreti karşılığında değiştirecektir. Kısaca alt tablanın bir tanesini değiştirmenin maliyeti 2022 yılı için 300 ile 700 lira arasında bir para tutacaktır.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu