Helezon Yayı Değişimi Ne Kadar Tutar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Arabanın süspansiyon sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi helezon yaylarıdır. Peki helezon yayı değiştirmek ne kadar tutar? Helezon yayı fiyatları ne kadardır? Helezon yayı değişimi için işçilik ücreti ne kadardır. Kısaca helezon yayı değiştirme maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobiller yolda giderken sürekli olarak bir çukur, kasis veya engebelerden geçer. Bu engebeler amortisör adı verilen hidrolik bir sistem tarafından absorbe edilirken, amortisör üzerindeki yay, baskıyı azaltır. Yani helezon yayları aracın ağırlığını taşıyan metal yaylardır. Ancak zamanla eskiyen helezon yayları yerinden çıkabilir veya kırılabilir. Bu da aracınızın gidişinde ciddi sorunlara yol açar. Örneğin aracınız bir tarafa eğik duruyorsa büyük ihtimal helezon yayı kırılmış olabilir. Bu durumda aracınızın helezon yayını değiştirmeniz gerekecektir. Bir otomobilde teker başına bir tane helezon yayı bulunmaktadır. Herhangi birisi kırıldığı zaman bile aracınız sürüş esnasında ses yapar. Daha kötüsü zamanında değiştirilmezse amortisörün patlamasına neden olabilir.

Helezon Yayı Ne Kadara Değişir?

Aracınızın helezon yayı kırıldığı zaman ustanız ilk olarak aracı lifte kaldırıp, hangi tekerin yayı değişecekse o tekeri söker. Ardından amortisör takozunu ve amortisörü yerinden çıkarır. Amortisör üstünde bulunan yayı ve kırılan parçayı yerinden çıkartır. Daha sonra yeni bir helezon yayı almanızı ister. Helezon yayı fiyatları 250 ile 500 lira arasında değişmektedir. Ardından oto sanayide bulunan bir amortisörcüye giderek yayı tekrardan amortisörün üstüne taktırır. Bu işlem için 2022 yılı için 25 – 30 lira para istemektedirler. Ardından ustanız yay takılmış amortisörü yeniden yerine takar. Helezon yayı değiştirmenin işçilik ücreti ise teker başına 150-200 liradır. Kısaca bir amortisör yayını değiştirmenin maliyeti 2021 – 2022 yılı için 400 ile 750 lira arasında bir paraya mâl olmaktadır.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu