Buji Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti (İridyum, Platin ve Nikel Buji)

Benzinli motora sahip araçlarda bulunan bujiler çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu sebeple belirli periyotlar halinde değiştirilmesi gerekir. Peki ya buji ne kadara değiştirilir? Buji fiyatı ne kadardır? Buji değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca 2022 yılı için ateşleme bujisi değişimi hakkında bilgi vereceğiz.

Ateşleme bujisi benzinli ve LPG’li araçlarda bulunan bir parçadır. Değişim maliyeti hakkında bilgi vermeden önce ne işe yaradığı hakkında biraz açıklama yapalım. Aracın motorunun çalışması için yanma odasına hava ve yakıt püskürtülür. Bu hava yakıt karışımının tutuşması için bir kıvılcıma ihtiyaç vardır. İşte binlerce voltluk elektrikle yanma için gereken kıvılcımı meydana çıkartır. Bujilerin ihtiyacı olan binlerce voltluk elektrik bobin tarafından sağlanır.

Bujiler ne zaman ve kaç kilometrede değiştirilir diye soracak olursanız. Bujinin kullanım ömrü 30 bin kilometre veya 2 yıldır. Bu süreyi doldurduğu zaman arıza yapmasa bile değiştirilmesi gerekmektedir. Buji arızasının belirtileri;

  • Motorda tekleme
  • Yakıt tüketiminin artması
  • Rölantide dalgalanma
  • Egzozdan siyah duman çıkması
  • Motor arıza lambasının yanması
  • Motorda patlama seslerinin olması

gibi şeyler gösterilebilir. Eğer çok uzun süre ihmal edilirse motorun kendisine bile ağır zararlar verebilir. Bu sebeple kullanım ömrünü tamamladığından mutlaka değiştirmelisiniz.

Buji Ne Kadara Değişir?

Buji fiyatları markasına ve yapımında kullanılan malzeme çeşitliliğine göre değişiklik göstermektedir. Bildiğimiz otomobillerde 3 tür buji kullanılmaktadır. Bunlar iridyum, platin ve nikel alaşımlı bujilerdir ve hepsinin fiyatı birbirinden farklıdır. 2022 yılı buji fiyatları ise şu şekildedir;

Bosch Marka İridyum Buji : 400 Lira (4 Adet)

NGK Marka Platin Buji : 250 Lira (4 Adet)

Bocsh Marka Nikel Buji : 120 – 160 Lira ( 4 Adet)

Evet buji fiyatları 2022 yılı için bu şekildedir. Değiştirilmesi için bir buji sökme anahtarı gerekmektedir. Eğer anahtar varsa kendiniz de değiştirebilirsiniz. Ancak bir ustadan yardım almanız daha iyi olacaktır. Buji değiştirmenin işçilik ücreti ise 100 liradır. Aslında daha az olması gerekir çünkü çok basit bir işlemdir ama günümüzde ustalar eline 100 liradan aşağıya anahtar almıyor. Kısaca buji değiştirmenin maliyeti 2022 yılı için 220 ile 500 lira arasında değişecektir.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu