Katalitik Konvertör (Katalizör) Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Dizel motorlu arabaların hepsinde benzinli arabaların ise bir çoğunda bulunan katalitik konvertör ne kadara değişir? Katalizör fiyatı ne kadar? Katalitik konvertör değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca 2022 yılı katalitik konvertör değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

1995 yılına kadar Avrupa’da üretilen arabaların egzoz emisyonlarının bir önemi yoktu. Özellikle karbüratörlü ve eski dizel arabaların egzoz gazlarında emisyon değerleri çok yüksek seviyedeydi. Artan otomobil sayısı nedeniyle Dünya’da çevre kirliliği sürekli olarak artıyordu. Bunun farkına varan devletler 1995 yılında bir yasa çıkartarak arabaların egzoz gazı emisyon değerlerini kısıtlamaya başladılar. Bu sayede otomobillerin egzoz gazını temizlemesi için bir takım yeni teknoloji ürünler kullanılmaya başladı.

Günümüzde bile dizel arabaların egzoz emisyon değerleri hala daha yüksektir. Bu sebeple egzoz sistemlerinde katalitik konvertör bulunması gerekmektedir.

Katalizör nasıl çalışır diye soracak olursanız, egzoz gazı tıpkı bir bal peteği gibi olan katalitik konvertörün içinde girer. Paladyum, rodyum ve platin maddeden yapılan bu seramik ile tepkimeye uğrar. Böylelikle aracınızın egzoz emisyon değerleri düşürülmüş olacaktır. Katalitik konvertörün pahalı olmasının sebebi yapıldığı bu maddelerin çok pahalı olmasıdır.

Katalitik konvertör’ün ömrü doğru kullanım şartları altında 200 bin kilometre gidebilir. Ancak kullanım şekli bir sürenin çok daha kısalmasına neden olmaktadır. Egzoz borusunun ortasında yer alan katalizör aracınızın altını yere vurduğunuzda kırılabilir. Veya arabayı çok kısa mesafelerde kullanmak, sürekli düşük devirde gitmek katalitik konvertörün dolmasına ve tıkanmasına neden olabilir. Değişimi çok pahalı olduğundan dolayı sürücülerin bir çoğu söktürür ve boş katalizör ile kullanırlar. Bu çevre için çok zararlıdır. Ayrıca katalizör olmayan araba muayeneden geçemez. Katalizör’ün ömrünün uzun olmasını istiyorsanız aracınızı her hafta mutlaka yarım saat 3 bin devir ve üstünde kullanmalısınız. Ayrıca altını bir yerlere vurmaktan kaçınmalısınız.

Katalitik Konvertör (Katalizör) İçi

Katalitik Konvertör (Katalizör) Ne Kadara Değişir?

Aracınızın katalitik konvertörünü değiştirecekseniz mutlaka bir egzozcuya gitmeniz gerekir. Katalizör fiyatları çok pahalıdır. Örneğin 2022 yılı için bazı marka ve modellerin katalitik konvertör fiyatları şu şekilde

Ford Focus 1.6 TDCi : 10.000 Lira

Renault – Dacia 1.5 dCi : 4.500 Lira

Chevrolet Cruze, Lacetti ve Aveo : 2.000 ile 5.000 Lira Arası

Toyota Corolla, Yaris ve Auris : 3.500 ile 5.500 Lira Arası

Hyundai : 4.000 ile 11.000 Lira Arası

Gördüğünüz üzere çok pahalı parçalardır. Ancak çıkma katalitik konvertör fiyatları biraz daha uygundur. Değişimi ise çok fazla bir işçilik istemez. Egzozcu jet taşı ile keser, eski konvertörü yerinden çıkartıp yenisini takar. Bunun için ise ortalama 250 – 350 lira arası bir işçilik ücreti ister. Kısaca katailik konvertör değişim maliyeti 2022 yılı için en az 2.500 ile 20.000 liraya kadar çıkabilmektedir.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

  1. Verdiğiniz araç örneklarine baktım da…”Haraç kesmek için ruhsatınız vardır ” herhalde diye düşündüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu