Z Rot (Askı Rotu) Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Otomobillerin en önemli yürüyen aksam parçalarından bir tanesi olan Z rot ne kadara değişir? Z rot fiyatları ne kadardır? Z rot değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca 2022 yılı için Z rot değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Z rot diğer adıyla askı kolu, bir otomobilin süspansiyon sisteminin en önemli parçalarından bir tanesidir. Bir otomobilde teker başına bir tane olmak üzere 4 tane z rot bulunmaktadır. Askı rotu görevi aracın süspansiyonlarını amortisörlere bağlamaktır. Bu sayede araç viraja girdiğinde ağırlık dört tekere eşit olarak dağıtılır ve aracın yanal savrulması en aza indirgenmiş olacaktır. Ayrıca araba aşırı yüklendiği zaman yükü diğer süspansiyonlar arasında eşit dağıtan parçalardır. Z rot kolunun uçlarında kauçuk malzemeler bulunur. Bu sebeple zamanla bu aşınır ve yırtılır. Bu durumda askı rotunun değiştirilmesi gerekecektir.

Aracınızın Z rot kolu arıza yaptığı zaman bir takım belirtiler vermektedir. Bunları sıralayacak olursak

  • Çukurlardan geçişlerde vurma sesi gelmesi
  • Arabanın sağa veya sola çekmesi
  • Direksiyonun hizalı durmaması
  • Fren yapınca arabanın öne tık diye vurması

gibi belirtiler verir. Bunlardan birisi bile varsa aracınızı bir lifte kaldırıp kontrol etmelisiniz. Aracınızın tekerini salladığınızda boşluk olmaması gerekmektedir. Eğer boşluk varsa z rot arızalı olabilir.

Z Rot Ne Kadara Değişir?

Aracınızın askı rotu arıza yaptığı zaman değiştirmeniz gerekir. Çünkü bu parça tamir edilemeyen bir parçadır. Ayrıca askı kolunun değiştirilmesi için bir ustadan yardım almanız gerekmektedir. Z rot fiyatları 2022 yılı için 100 ile 200 lira arasında değişen bir paraya satılmaktadır. Ayrıca ustanız teker başına 50 lira işçilik ücreti karşılığında askı kolunu yarım saatlik bir süre içerisinde değiştirecektir. Kısaca z rot kolunun değiştirilmesi 2022 yılı için 150 ile 250 lira arası bir para tutacaktır.

Z rot kolu en ucuz parçalardan bir tanesi olmasına rağmen oldukça önemlidir. Arıza yaptığı zaman aracınızın yol tutuşu düşeceğinden ihmal etmeden değiştirmeniz sizin güvenliğiniz açısından çok önemlidir. z rot kolunun arızalanmasının en büyük nedeni çukurlara ve kasislere hızlı girmektir. Bu sebeple aracınızı dikkatli kullanmanız askı kolunun ömrünün uzun olmasını sağlayacaktır.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu