Bijon Saplaması (Vidası) Değişimi Ne Kadar? Değişim Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Otomobillerin tekerini sabit tutmaya yarayan bijon saplaması nasıl değiştirilir? Bijon vidası fiyatı ne kadar? Bijon vidası değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca bijon saplaması değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Aracınızın lastikleri bir janta takılıdır. Ve Jantların bir yere sıkı sıkıya tutunması gerekir ki otomobil sağlıklı bir şekilde ilerlesin. İşte jantları otomobilin tekerine sabitleyen parçaya bijon saplaması veya bijon vidası adı verilir. Eski model araçlarda dört adet bijon saplaması bulunurken yeni model araçlarda 5 adet bijon saplaması bulunmaktadır. Bijon saplaması söküp takarken yalama olabilir, diş sıyırabilir veya kırılabilir. Bu durumda değiştirmeniz gerekmektedir. Bunu elinizde bir bijon anahtarı varsa sizde kolaylıkla yapabilirsiniz. Ancak ben uğraşamam derseniz değiştirmeniz gerekecektir.

Bijon Saplaması Ne Kadara Değişir?

Bijon saplaması değiştirilmesi zor bir işlem değildir. Ancak arabanın tekerini krikoya kaldırmak, bijon anahtarı bulup sökmek falan derken baya uğraştırıcı bir işlemdir. Bunun için bir oto lastikçiden yardım alabilirsiniz. Öncelikle bijon saplaması fiyatı ne kadar ona bir göz atalım. Örneğin bir Tofaş’ın bijon vidası 15 lira iken Opel Vectra’nın 25 lira Mercedes W124’ün ise 50 liradır. Oto lastikçi ise teker başına en fazla 15 – 20 lira ücret karşılığında kısa süre içerisinde bijon saplamasını değiştirecektir.

Aracınızın tekerindeki bijon vidalarından birisi bile kırılsa bu şekilde bir şey olmaz diyerek asla binmeyin. Çünkü yük bu sefer diğer vidalara biner ve onların da kısa sürede kırılmasına neden olabilir. Bir çok kaza arabanın tekerinin fırlaması sonucu meydana geliyor. Bir arabanın tekeri bijon saplamalarının kırılmasıyla fırlar. Yani kazalara davetiye çıkartmış olursunuz.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu