Klima Gazı Dolumu & Fiyatı, Klima Gaz Dolum Cihazı

Klima gazı dolumu özellikle yaz aylarında büyük önem taşımaktadır. Sıcaklardan korunmak için, klimaların fazla çalışması gerekmektedir. Bu durumda düzenli bir şekilde klima bakımını yapılmasını gerektirir.

Klimaların zamanında bakımlarının yapılması ve klima gaz dolumu işlemlerinin gerçekleştirilmesi, araç içinde iyi bir yolculuk yapmak için önemlidir. Uzun süre kullanılan klimalar, yeterli soğutma göstermemekte ve kötü koku yaymaktadır. Ancak profesyoneller tarafından yapılan bakım işlemleri ile klimalarda meydana gelen bu tarz sorunlar çözülmektedir.

klima gazi dolumu
Araç Klima Gazı Dolumu

Kullanılan klimalardan yayılan kötü kokunun nedenleri arasında, klima gazının yetersiz olması da yer almaktadır. Zaman zaman klimalarda meydana gelen bu tarz sorunların, çözümü oldukça kolaydır. Zamanında ve düzenli bir şekilde klima gaz dolumları gerçekleştirildiğinde, klimanın kötü koku yayma sorunu oradan kalkacaktır.

Klimanın tek sorunu kötü koku yayması ise, düzenli bakımlarla bu sorunu ortadan kalkabilir. Ancak, klimanın aracı soğutmaması, soğuk hava ve sıcak havayı ayarlayamaması gibi sorunları varsa, bu durum polen filtresinden kaynaklanmaktadır.

Uzun süre kullanımda filtrenin kullanılamaz hâle gelmesi, klima gazının daha fazla harcanmasına ve etki göstermemesine neden olur. Bu nedenle kısa süre içinde polen filtresinin değiştirilmesi gerekir.

Klima Gazı Dolumu Fiyat

Klima gazı dolumu fiyat seçenekleri ve çeşitli kampanyaları bulunmaktadır. Klima gazı fiyatları ilden ile göre değişiklik gösterir. Gidilecek ile veya yapılacak yolculuğa göre, klima gazı dolumu fiyatlarında farklılıklar yaşanır. Aynı zamanda fiyata etki eden bir diğer faktör ise, araçların markasıdır.

Klima gazı doldurma işlemlerinde fiyatı etki eden önemli faktörlerden bir tanesi de, araçların yaşıdır. Araçlarda bulunan yapısal özelliklerin farklı olması nedeniyle, tam olarak gaz dolumu fiyatı vermek mümkün olmaktadır.

Ancak araçların markası, modeli ve yaşı göz önünde bulundurulduğunda, 200-400 TL arasında bir ortalama fiyat ortaya çıkmaktadır. Çok yüksek olmamakla birlikte, ekonomik fiyatlarda klima gazı dolumu gerçekleştirilir.

Klima Gaz Dolum Cihazı

Klima gaz dolum cihazı araçlarda bulunan klimaların hızlı ve kolay bir şekilde çalışması için gerekli olan gazın, doldurulmasına yardımcı olmaktadır. Aracın modeline ve markasına göre dolum süreci farklılık gösterir. Bu noktada araçla ilgili bilgiler klima gazı dolum cihazına yüklenerek, gaz doldurulma süreci başlatılır.

Klima gazı dolumu için öncelikle araçta bulunan mevcut gaz boşaltılır ve yine aynı sistemden yararlanılarak araç için yeterli olan yeni gaz miktarı araca basılır.  

klima gaz dolum cihazi
Klima Gaz Dolum Cihazı

Bu alanda profesyonel olan kişiler tarafından aracın klima gazının doluluk oranı kontrol edilerek, işlemin tamamlanması sağlanır. Klima gazı doldurulma işlemleri deneyimli kişiler tarafından yapılmalıdır. Çünkü araca gereğinden fazla gaz yüklemek, ciddi olabilecek sorunları ortaya çıkarabilir.

Klima Gazı Bastırma

Klima gazı bastırma işlemleri her yıl düzenli olarak yapılarak, klimaların %100 doldurulması sağlanmalıdır. Klimalar düzenli olarak kullanıldığında, gazda yılda %5-15 arası bir azalma meydana gelmektedir. Bu nedenle sık sık aracın bakımının yapılması gerekir.

Yetersiz gaz ile çalışan klimalar zaman içinde bozularak, uzun süre kullanım sağlamaz. Doğru ve zamanında yapılan bakımlar ve doluluk oranının yeterli olması, klimaların en az 10 yıl dayanmasını sağlamaktadır.  Araçların zamanında klima kontrollerinin yapılmaması ve gaz bastırma işlemlerinin yetersiz olması, etkili performans göstermemesine ve fazla yakıt tüketmesine neden olur.

Araba Klima Gazı Dolumu

Araba klima gazı dolumu gerekli durumlarda vakit kaybetmeden yapılmalıdır. Araç içerisinde bulunan klimanın istenilen performansı gösterememesi, aracı soğutmaması ve kötü koku yayması gibi durumları ortaya çıkması, klima gazının yetersiz olduğunun göstergesidir. Araba klima gazı dolum işlemlerini sürücüler kendileri de yapabilir ancak uzman ve profesyonel ellerde yapılması, her zaman ilk tercih olmalıdır.

Araç klima gazı dolum işlemlerinde kullanılan cihaz, profesyonel kişiler tarafından kullanılmalıdır. Birkaç adımda gerçekleştirilen işlemler ile aracın ihtiyaç duyduğu gaz tam anlamıyla doldurulur. Profesyonel kişiler tarafından yapılan gaz dolum işlemlerinde öncelikle araçta bulunan klima gazı boşaltılır, ardından yağ basınç testi yapılır ve son olarak kaçak olup olmadığı kontrol edilir.

Klima gazı dolumu cihazına aracın bilgileri girilerek, yarım saat içinde gazın tamamen dolması sağlanır. Dolum işlemi bittikten sonra aracın kliması kontrol edilerek, yolculuk yapmak mümkün olmaktadır.

Araç klimasının tamamen doldurulmasının ardından klimanın detaylı kontrolünü yaptırmak ve bir sorun olup olmadığı hakkında net bilgi almak önemlidir. Çünkü bu tarz bakımlar ve detaylar, klimanın kullanım ömrünü büyük ölçüde artırmaktadır.

Emir Göründü

Selamlar, ben Emir. 1992 Eskişehir doğumlu metalurji ve malzeme mühendisiyim. Kendimi klasik araba tutkunu olarak betimlemekten keyif duyuyorum. 2022 yılında dahil olduğum otobilgisi.com ailesi ile birlikte sizlere otomotiv sektöründen izlenimlerimi aktarmaya çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu