Km Teli Değişimi Ne Kadar? Kilometre Teli Fiyatı ve Değişim İşçilik Ücreti

Eski tip otomobillerde bulunan parçalardan bir tanesi olan kilometre teli ne kadara değişir? Km teli fiyatı ne kadar? Km teli değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca 2022 yılı için km teli değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Yeni nesil araçlarda gösterge panelinde otomobilin ne kadar hızla gittiğini göstermek için hız sensörü kullanılmaktadır. Artık her şeyi araçlarda bulunan bir bilgisayar sistemi sensörlerden veri alarak kullanıyor. Ancak Tofaş Şahin, Doğan veya Renault 9 Broadway, Spring gibi 90’lı yılların teknolojisine sahip araçlarda km teli kullanılmaktadır. Hatta daha yeni modellerin bazılarında bile km teli mevcuttur. Kilometre telinin görevi aracın şanzımanında bulunan, müşürden aldığı veriyi aracın gösterge panelindeki hız göstergesine yansıtmaktır.

Km teli ince bir kablodur. Uzun zaman kullanım sonrasında koparsa aracınızın hız göstergesi çalışmaz. Bir otomobilin ne kadar hızla gittiğini bilmemek sürücülerin en hoşuna gitmeyen durumlardan bir tanesidir. Çünkü hızınızı bilemezseniz yolda radarlara falan girerek ceza yemenize neden olabilir. Ayrıca aracınızda ABS sistemi varsa tekerlerin hızı ölçülemediğinden çalışmaz hale gelecektir. Km telinin koptuğu nasıl anlaşılır diye soracak olursanız. Cevabı çok basit, eğer aracınızın km ibresi yolda giderken hızlanmanıza rağmen yerinden kıpırdamıyorsa büyük ihtimal kopmuş demektir.

Km teli kopmasa bile zamanla paslanabilir. Bu da çalışmamasına neden olur. Bu sebeple arada sırada km telini yağlamak çok faydalı olacaktır. Ancak koptuğu zaman mutlaka değiştirmeniz gerecektir.

Kilometre Teli Ne Kadara Değişir? 

Km teli değişimi çok zor bir işlem değildir. Ancak eliniz tamir işlerine yaktın değilse mutlaka bir ustadan yardım almanızı öneririm. Kilometre teli fiyatı çok değildir. Örneğin bir Tofaş’ın km teli fiyatı 100 – 120 lira arasında bir fiyata satılmaktadır. Lada Samara’nın 120, Renault 9 Broadway’in ise 130 lira satılmaktadır. Değişimi çok fazla sürmez. Ustanız en fazla 1 saatlik bir süre içerisinde aracınızın km telini değiştirecektir. Değişimi için işçilik ücreti olarak 100 – 150 lira civarında para alınmaktadır. Kısaca 2022 yılı için aracınızın km telini değiştirmenin maliyeti 250 ile 300 lira arasında bir para tutacaktır.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu