Yakıt Tasarrufu İçin En İyi 10 Tavsiye

Yakıt tasarrufu enerji fiyatlarındaki artış göz önünde bulundurulunca, herkesin dikkatini çeken en önemli konulardan biri haline geldi. Günümüzde araç kullanılması zorunlu ihtiyaçlar arasında yer alıyor. Kullanım konforu ile ulaşım kolaylığı sağlayan araçlar kişilere ekstra özgürlük imkânı da tanıyor.

Yakıt Tasarrufu

Araç satın alırken marka, model ve yakıt tüketimi gibi etkenleri göz önünde bulunduruyoruz. Araçlarda benzin LPG ve dizel olmak üzere üç adet yakıt cinsi bulunur. Genellikle yakıt tasarrufu sağlamak adına dizel araçlar tercih ediliyor.

Yakıt tasarrufu tavsiyeleri
Yakıt tasarrufu tavsiyeleri

Fakat gün geçtikçe artan yakıt fiyatlarının bütçeleri zorlaması nedeniyle pek çok insan tasarruf yoluna gitmeye çalışıyor. Dizel ve benzinli araçlarda yakıt tasarrufu sağlamak benzer detaylardan oluşur. Ancak benzinli araçlarda yakıt tasarrufu sağlamak için ekstra dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor.

Yakıt Tüketimini Etkileyen Faktörler

Birçok araç kullanıcısı yakıt tasarrufu için LPG taktırmayı seçmektedir. Fakat bazı kişiler dizel araç satın alıyor. Fiyatlardan dolayı aşırı bir artış söz konusu. Bunu biliyoruz. Ancak buna rağmen yakıt tüketimini etkileyen bazı faktörler bulunmaktadır. Yakıt tüketiminde etkili olan faktörleri şu şekilde açıklayabiliriz;

Sürücü Kaynaklı Nedenler

Sürücüden kaynaklı nedenler: Aracı yüksek hızda kullanmak, kırmızı ışıklarda beklerken hızlı kalkış yapmak, aracı ağır yüklerle doldurmak, aracı çok yavaş veya çok hızlı kullanmak, aracı uygun viteste kullanmamak

Araç Kaynaklı Nedenler

Araçtan kaynaklı nedenler: Lastiklerde yetersiz hava olması, debriyaj balatalarındaki bozukluk, fren balatalarındaki bozukluk

Motor Kaynaklı Nedenler

Motordan kaynaklı nedenler: Bujilerde ateşleme probleminin olması, hava filtrelerinin kirlenmesi, rölanti ayarındaki bozukluk, Motor yağının işlevini kaybetmesi

Yakıt tasarrufu en uzun mesafede en az yakıt tüketimi yapılması demektir. Bu da araçlardaki bazı sistemlerin düzgün çalışması ve sürücülerin kullanma esnasında bazı detaylara dikkat etmesi ile elde edilebiliyor.

Yakıt Tasarrufu İçin En İyi 10 Tavsiye

Yakıt tasarrufu sağlamak adına yeni araç satın olacak kişiler dizel araçları ya da elektrikli yeni modelleri tercih edebilir. Fakat mevcut aracınızda yakut tasarrufu sağlayabilmeniz adına bu yazımızda sizlere en iyi on tavsiyede bulunacağız.

Aracınızda yakıt tasarrufu sağlamak için önerilen en iyi 10 tavsiye şunlar:

 1. Hızı kontrol altına almak: Yüksek hız her daim motora fazla enerji harcatarak daha çok yakıt tüketimine neden olacaktır. Bu nedenle aracınızın hızını sabitleyerek bir yolculuk yapmanız yakıt tasarrufunda en etkili yöntemlerden biridir.
 2. Kırmızı ışıkta hızlı kakış yapmak: Gün içerisindeki trafik yoğunluğunda dur kalk yapmak ve kırmızı ışıklara takılmak zorunda kalınıyor. Maalesef ki aracın dur kalk yapması yakıt tüketimini arttıran nedenler arasında yer alıyor. Eğer aracınızda start- stop özelliği var ise yoğun trafikte bu özelliği aktive etmeniz önerilir.
 3. Ani fren yapmamak: Ani oluşan durumlar dışında acemilik ile sık sık ani fren yapmak yakıt tüketimini artıran nedenlerden biridir. Ani freni önlemek adına takip mesafesini koruyarak dikkatli ve sakin bir kullanım gereklidir.
 4. Lastik hava basıncına dikkat edilmesi: Lastik hava basıncının doğru ayarda olmaması motoru zorlayarak yakıt tüketimini arttıracaktır. Bu nedenle lastik ayalarının kontrol edilmesi gerekmektedir.
 5. Lastik ayarlarının bozuk olması: Rot balans ayarları bozuk olan araçlarda hem sürüş güvenliği azalır hem de yakıt tüketimi artar. Bu nedenle lastik ayarlarında rot balans ayarlarının düzgün çalışması önemlidir.
 6. Motor bakımı: Yağ kaçağının olması ya da yağın yetersiz kalması motora ekstra çalışma zorluğu sağlar. Bu nedenle zorlanarak çalışan motor daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarak yakıt tüketimin artmasına neden olur.

  Aracınızın motorunun hava ve yağ filtrelerinin sıkça kontrol edilmesi ve gerekirse değiştirilmesi gereklidir. Filtrelerin temiz durumda olması yakıt tüketimi konusunda oldukça etkilidir.
 7. Doğru viteste kullanmak: Sürüş esnasında uygun devirde kullanılmayan araçların yakıt tüketimini oldukça arttırdığı tespit edilmiştir. Aşırı düşük viteslerde araç kullanımı motoru zorlayarak yakıt tüketimini arttıran nedenler arasında yer alır.

  Bu nedenle sürüş esnasında km göstergelerine uygun bir şekilde vites değiştirmek gereklidir.
 8. Yakıt alımı: Yakıt alırken devamlı aynı yerden yakıt almanız motorunuzun ezberini bozmadan çalışmasını sağlayacaktır. Bu nedenle sık sık değiştirilen yakıt alımları fazladan yakıt tüketimine sebep olacaktır.

  Ayrıca motorunuzun sağlığı açısından kaliteli bir yakıt ve güvenilir istasyonları tercih etmek gereklidir. Yakıt konusundaki bir diğer önemli nokta ise yakıt deposunda kaça olup olmadığının kontrol edilmesidir. Bu konu hem güvenli bir sürüş hem de yakıt tasarrufu için önemlidir.
 9. Aracın rölantide çalıştırılması: Bekleme durumlarında aracı çalışır halde bırakmak yakıt tüketimini arttırır. Bu nedenle uzun bekleme sırasında motorun kapatılıp çalıştırılması önerilir.
 10. Ağır yüklerden kurtulun: Bagajınızda ve aracınızda ağır yük bulunması motoru zorlayacağı için yakıt tüketimini artırır. Bu nedenle yakıt tasarrufu için araçta ağır yükler olmamasına dikkat edilmelidir.

Yakıt Tasarrufu Sağlamak İçin Hangi Araçlar Tercih Edilmelidir?

Sıfır veya ikinci satışlarda araç alırken model yılı, kilometresi marka ve modeli gibi özelliklere bakarken aynı zamanda yakıt tasarrufu için az yakıt tüketen bir araç ile ilgileniriz. Özellikle şehir içi trafiği ve uzun yolculuklarda yakıt tüketimi oldukça önem taşır. Bu nedenle yeni araç sahibi olacaklar için yakıt tüketimi konusunda tasarruf sağlayan iki öneriyi sizlerle paylaşabiliriz.

Yakıt Tüketimi Tasarruf Önerileri

 • Küçük motorlu araçlar tercih etmek: Sahip olunan mevcut araçlarda aracın bakımlarının düzenli olarak yapılması net olarak yakıt tüketiminde tasarruf sağlamaktadır. Fakat yeni araç satın alacaklar için küçük motorlu araçların tercih edilmesi de yakıt tüketiminde tasarruf sağlayacaktır. Aracın motor hacmi küçülürse performansı da o derecede düşecektir.

  Bu nedenle az yakıt harcayacaktır.  Son modern teknoloji ile araç üretilen günümüzde dört çeker araç çok yakar gibi bazı ezberler bozulsa da aracın çekiş tipi ve motor hacmi gibi nedenler yakıt tüketiminde tasarruf etmenizi sağlar.
 • Sıfır araba tercih etmek: Yeni araçların motor ve parçalarının yeni olması sebebi ile filtreler tertemiz olacaktır. Henüz herhangi bir korozyonun olmaması aracın az yakıt tüketmesini sağlar. Bu nedenle eski model yılı bir araç ile yeni bir aracın yakıt tüketimi arasında büyük fark vardır.

  Fakat model yılı eski araçlarda da bakımlar düzenli yapıldığı taktirde aynı yakıt tasarrufu sağlanabilmektedir. Sıfır araç alma şansı olmayıp, ikinci el araç satın alanlar yakıt tasarrufu sağlamak için küçük motorlu araçları tercih edebilirler.

Sonuç

Yakıt tasarrufu sağlamanın en iyi 10 tavsiyesi bilgisini sizlerle paylaştık. Temel tavsiyelerin dışında yakıt tasarrufu için dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalara da dikkat etmek olumlu sonuç almanıza yarayacaktır. Yakıt tasarrufu sağlamak için önerilen diğer noktalar ise şu şekildedir:

 • Benzinli araçların motoru ısıtmak için çok beklemeleri tavsiye edilir. 1 dakikalık bir süreç yakıt tasarrufu için etkili olacaktır. Dizel motorlar ise benzinli araçlara göre daha yavaş çalışır bu nedenle dizel araçlarda aracı çalıştırır çalıştırmaz hareket ettirilmesi önerilmez. Motorun iki ile üç dakika kadar ısınmasını beklemek yararlı bir yöntem olacaktır.
 • Özellikle yaz aylarında çalıştırılan klimalar yakıt tüketimini büyük ölçüde arttırır. Bu nedenle klima çalışırken camların açılması önerilmez. Klimayı çalıştırmadan önce tüm camların açılarak öncelikle sıcak hava sirkülasyonun dışarı çıkması sağlanmalıdır. Ve klimanın yüksek derecelerden ziyade düşük derecede çalıştırılması yakıt tüketimi konusunda oldukça etkili olacaktır.

Yaren Naz Çıkmaz

Merhaba! Ben Yaren, 1991 İzmir doğumluyum. Şuanda otomotiv yedek parça üreten bir fabrikanın iş geliştirme uzmanıyım. Otobilgisi.com ile otomobil tutkumu sizlerle paylaşma keyfini yaşıyorum:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu