Sararan Ön Farlar Nasıl Temizlenir? Farlar Neden Sararır?

Otomobillerin farları zamanla sararabilir. Bu sararma aracınızın hem görüntüsü bozar hem de far aydınlatmasının ayarı bozulur. Peki ya sararan farları kendiniz nasıl temizlersiniz. Farlar neden sararır? İşte bu sorulara yanıt arayacağız.

Aracınızın farları zaman geçtikçe sararır. Bu sararma hem çok çirkin bir görüntü oluşturur hem de aracınızın far aydınlatmasının bozulmasına sebep olur. Aşırı derecede sararan farlar, far ışığının yola geçmesini engelleyip gece sürüşlerinde görüş açısından zorluklar oluşturabilir. Ayrıca aşırı derecede sararan farlarınız varsa, aracını muayeneden geçemez. Bu sebeple farlarınızı temizlemek gerekir. Şimdi ilk olarak farlar neden sararır ona bir bakalım.

Araba Farları Neden Sararır?

Aracınız yolda giderken ön tarafına pek çok cisim çarpar. Örneğin çakıl yüklü bir kamyondan yere düşen küçük çakıl parçaları aracınıza çarpar. Buna mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Aracınızın farları eğer sıradan bir plastik veya camdan yapılsaydı en ufak darbelerde bile hemen kırılırdı. Bu sebeple üreticiler far camını polikarbon adı verilen darbelere çok dayanıklı bir malzemeden üretmişlerdir. Bu madde darbelere karşı dayanıklı ancak sıcağa maruz kaldığında netliğini veren kristal yapısı sararır. Farların sararmasının neden içeride ampulün oluşturduğu sıcaklık ve dış ortam sıcaklığının birbirine uymaması farların sararmasına neden olur.

Sararan Farlar Nasıl Temizlenir?

Aracınızın farları sarardıysa bunu kendinizde giderebilirsiniz. Sararan farları tamir etmenin pek çok yolu vardır. Aşağıda size sararan farları nasıl temizleyeceğinizi madde madde anlatacağım.

1- Bulaşık Deterjanı İle Far Temizleme

Bu işlem için ihtiyacınız olan şeyler bildiğimiz bulaşık deterjanı (fairy porfessionel öneriyorum), bir kova, ılık su ve bulaşık süngeridir. İlk olarak süngeri yumuşak kısmını ılık su ile ıslatın. Ardından deterjanı süngerin üstüne sıkın. Farları güzelce ovalayın. Yaklaşık 20 dakika ovduktan sonra temiz bir bez ile durulayın.

2- Karbonat İle Far Temizleme

Her markette satılan bildiğimiz karbonat ile farları temizlemek kolay bir iştir. Aracınızın farını ıslatın. Üstüne bir paket karbonat dökün. Daha sonra bir bulaşık süngerinin yumuşak yüzeyi ile ovalayın. Yaklaşık 10 dakika ovaladıktan sonra temiz su ve bez ile durulayın. Farların renginin açıldığını göreceksiniz.

3- Sinek İlacı İle Far Temizleme

Sinek ilacının içerisinde bulunan bir madde farların renginin açılmasını sağlayabiliyor. Detox markalarda bu madde daha yoğun olduğu için öneriyorum. Sinek ilacını farın üstüne püskürtün ve diş fırçasıyla güzelce fırçalayın. Emin olun hemen farların renginin açıldığını göreceksiniz.

4- Diş Macunu İle far Temizleme

Diş macunu içerisine yoğun karbonat ve kimyasal maddeler bulunur. Özellikle kaliteli markalarda bu maddeler daha yoğundur. tıpkı dişleriniz gibi sararan farlarında renginin açılmasına yardımcı olabilir. farların üstünü ıslatın. Ardından diş macunu sıkın. Sert kıllı bir diş fırçası yardımıyla farlarınızı en az 15 dakika fırçalayın. Daha sonra temiz su ile durulayıp bez ile silin. Farların renginin berrak olduğunu göreceksiniz.

5- Zımpara İle Far Temizleme

Herhangi bir hırdavatçıdan en ince su zımparası alın. Aracınızın farlarını ıslatın. Üzerine biraz karbonat dökün ve zımparalamaya başlayın. Farların renginin açıldığını göreceksiniz.

Kaynak : otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu