Patlak Egzoz Nasıl Anlaşılır? Delik Egzoz Belirtileri ve Tamiri

İçten yanmalı motora sahip her otomobilde bulunan egzoz patlarsa nasıl anlaşılır? Egzoz kaçağı belirtileri nedir? Patlak egzozun zararları hakkında bilgi vereceğiz.

Bir otomobilin motorunda hava ve yakıt karşımı yanar. Daha sonra yanma sonucunda ortaya çıkan yanmış gaz bir şekilde motorun içinde dışarı atılmalıdır. Önce egzoz subapları tarafından egzoz manifolduna gönderilir ve ardından uzun bir boru olan egzoz tarafından dışarı atılır. Egzoz sistemi sürekli olarak sıcak ve soğuk havaya maruz kalır. Çünkü egzoz gazı oldukça sıcaktır. Bildiğimiz metalden yapılan egzozun bir ömrü var. Zamanla sıcaklık nedeniyle çatlar ve kaçaklara neden olur. Egzoz kaçağına patlak egzoz adı verilir.

Eğer aracınızın egzozu patlarsa bunu hemen öğrenirsiniz. Çünkü çok belirgin arıza belirtileri vardır. Aracınızda aşağıda saydığımız belirtilerden bir veya bir kaçı varsa aracınızın egzozu patlamış demektir.

Patlak Egzoz Belirtileri

1- Kamyon Gibi Ses Çıkartması

Egzoz sisteminin içinde yüksek sesi kısmak için susturucu adı verilen bir sistem vardır. Egzoz genelde susturucudan önce patladığında gaz susturucuya gelmeden sızıntı yerinden dışarı çıkar. Tabi dışarı çıkarken de yüksek ses çıkartır. Aracınız son zamanlarda çok ses çıkartıyor, ayrıca gaz verince biraz kesilip gazdan çekince biraz daha artıyorsa bu patlak egzozun belirtileri arasındadır.

2- Gaz Pedalının Titremesi

Sızıntı yapan egzoz sistemi yüksek sesin yanı sıra titreşimlere de neden olacaktır. Egzoz kaçağı nedeniyle oluşan titreşimler ilk olarak gaz pedalında hissedilecektir. Yani gaza basınca pedalın titrediğini hissediyorsanız egzoz patlamış olabilir.

3- Yakıt Tüketiminin Artması

Aracınızda son zamanlarda yüksek ses ile birlikte yakıt tüketiminin arttığını görüyorsanız egzoz patlamış olabilir. Çünkü egzoz sistemi içerisinde yanmamış gaz geri kullanılamadan dışarı atılır. Bu da aracınızın yakıtının artmasına neden olur.

4- Gaza Basınca Duyulan Yüksek Ses

Egzoz ilk patlamaya başladığında delik küçük olur. Motor rölantide çalışırken bir şey yoktur ama gaza basınca bir anda yüksek ses geldiğini görürsünüz. Aynı bir performans motosikletinin sesi gibi yüksek ses çıkartıyorsa o egzoz patlak olabilir.

5- Arabanın İçinin Egzoz Gazı Kokması

Aracınızın içine egzoz gazı kokusu geliyorsa bunun sebebi bir yerlerden kaçıyor demektir. Çünkü egzoz arabanın arkasından gazı bırakır ve gider. Ancak patlarsa arabanın tabanında bulunan deliklerden veya motor bölmesinden arabanın kabinine girebilir. Bu da arabanın içinde egzoz gazı kokmasına neden olacaktır.

Patlak Egzoz Tamiri ve Onarımı

Aracınızın egzozu patladığında bir egzozcuya gitmeniz gerekir. Ustanız egzoz hattının neresinde kaçak olduğunu tespit ettikten sonra kaynatacaktır. Eğer kaynak yapılamayacak kadar büyükse bu sefer yama yapacaktır. Ancak egzoz borusu iyice çürümüş ise bu sefer egzoz borusunu değiştirmeniz gerecektir.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu