Araç Folyo Kaplama – Araç Kaplama Fiyatları 2023

Araç folyo kaplama, kaplama ruhsata işleme işlemleri ve folyo kaplama fiyatları.

Araç kaplama son yıllarda araç sahiplerinin olmazsa olmazı haline geldi. Özellikle tercih edilen araç folyo kaplama uygulaması ile aracınızın boyasını koruyarak, aracınıza hem şık hem de yeni bir görünüm vermeyi kolaylaştırabilirsiniz.

Tabi buna ek olarak bir de aracın dış yüzeyini korumayan, sadece daha parlak bir görünüp veren seramik kaplama uygulamaları da bu sıralar çok yaygın. Bu çerçevede tercihlerinizi yenilemeyi düşünebilirsiniz.

Araç Kaplama Folyosu

Araç kaplama folyosu aracınıza herhangi bir zarar vermeden, aracınızın dış yüzeyini korumak için kullanılan bir malzemedir. Kalite sınıfına göre dayanıklılığı farklılık gösterse de genellikle 3 yıla kadar herhangi bir sorun yaşamadan kullanabilirsiniz.

Ancak bu süreyi aracın maruz kaldığı güneş, iklim değişiklikleri, toz ve diğer dış etmenler direkt olarak etkilemektedir.  Araç kaplama folyosu sökümü aracınıza ya da boyasına hiçbir zarar vermez. Söküm işlemi yapıldıktan sonra, özel bir temizleme komponenti ile silinerek yüzeydeki lekelerden arındırıldığında hiçbir iz bırakmaz.

Araç kaplama folyosu yıkanabilir ve aracın orijinal rengine uyumlu bir şekilde araç folyo kaplama işlemi yapılırsa trafikte ya da muayene işlemlerinde herhangi bir sıkıntı çıkarmaz. Buna ek olarak aracınızı şeffaf folyo ile de kaplatabilirsiniz.

Böylece hem orijinal renge sadık kalmış olur hem de aracınızın dış yüzeyini en iyi şekilde korumuş olursunuz.

Araç Folyo Kaplama Ruhsata İşleme

Folyo kaplanmış araçlar
Folyo kaplanmış araçlar

Araç folyo kaplama ruhsata işleme geçmişte zor olsa da artık günümüzde çok basit ve hızlı bir süreç haline gelmiştir. Eğer farklı bir renk folyo ile otomobil yüzeyinde işlem yapılıyorsa ruhsata mutlaka işlenmelidir. Otomobil sahibi araç folyo işlemini ruhsata bizzat bireysel olarak işletebilir.

Kaplama Ruhsata Nasıl İşlenir?

  • Öncelikle geçerliliği olan aktif bir trafik sigortanız olduğundan emin olun. Aksi halde işlem yapamazsınız.
  • Farklı renk folyo ile işlem yaptıktan sonra şasi numaranız ve kaplama işlemi faturanız ile 30 gün içinde muayene istasyonundan genel muayene randevusu alın.
  • Genel muayene işlemi esnasında renk değişimi yapıldığını faturanız ile birlikte ibraz edin.
  • Son olarak muayene sonucu ve kaplama faturanız ile 10 gün içinde notere giderek yeni ruhsatınızı alın.

Araç Folyo Kaplama Fiyatları 2023

Araç folyo kaplama fiyatları işlemin kalitesine göre değişiklik gösterir. Aracınızı yeniden boyatmak sıkıntılı bir iştir. Pahalıdır, görece çok daha uzun süren bir işlemden geçer. Öte yandan boyatmak yerine kaplama daha ucuzdur.

Araç Kaplama Fiyatları 2023 yılı itibariyle kaplattığınız folyonun kalitesine ve işçilik detaylarına bağlı olarak 5.000 – 20.000 TL arasında değişkenlik gösterir.

Tüm işlemler genellikle aynı gün içinde tamamlanır. Aracınız üzerinde bütünlüğüne zarar verecek bir durum, boya kuruma süreci, kazıma işlemi gibi süreçlere ihtiyaç duyulmadığı için orijinalliği bozulmaz.

Ticari Araçlarda Reklam Yönetmeliği

Araçlarda kaplama işlemleri reklam konusuna da girdiği için bu konuda düzenlemeler yapılmıştır. Konu hakkındaki detayları TC Cumhurbaşkanlığı Mevzuat Bilgi Sistemi sayfasından öğrenebilirsiniz. Bunun için Ticari Araçlarda Reklam Bulundurulması Hakkında Yönetmelik sayfasına göz atmanız yeterli.

Emir Göründü

Selamlar, ben Emir. 1992 Eskişehir doğumlu metalurji ve malzeme mühendisiyim. Kendimi klasik araba tutkunu olarak betimlemekten keyif duyuyorum. 2022 yılında dahil olduğum otobilgisi.com ailesi ile birlikte sizlere otomotiv sektöründen izlenimlerimi aktarmaya çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu