Debriyaj Çatalı Değişimi Ne Kadar Tutar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Manuel şanzımana sahip otomobillerin şanzımanının içinde debriyaj çatalı adı verilen bir parça bulunmaktadır. Peki ya debriyaj çatalı ne kadara değişir?  Debriyaj çatalı fiyatı ne kadar? Debriyaj çatalı değişimi işçilik ücreti ne kadar tutar? Kısaca Debriyaj çatalı değişimi maliyeti hakkında açıklamada bulunacağız.

Manuel ve yarı otomatik (bazılarında) şanzımana sahip otomobillerde sürücü ayacağını debriyaja bastığında motor ile şanzıman arasındaki bağlantı kesilir. Bu sayede sürücü vites değişimini sağlayabilir. Şanzıman çeşitli çarklardan oluşan karmaşık bir sistemdir. Debriyaj çatalı da şanzıman üstünde bulunur. Görevi vites geçişlerini kolaylaştırmak için şanzıman ve motor arasındaki bağlantının ayrılmasını kolaylaştırmaktır. Şanzıman çatalı kırılabilir veya çeşitli nedenlerle arızalanabilir. Eğer aracınızın debriyaj çatalı arıza yaparsa değiştirmeniz gerekir. Ayrıca debriyaj çatalı genelde standart boyutlarda olduğu pek aracın bu parçası birbirine uymaktadır.

Debriyaj Çatalı Ne Kadara Değişir?

Aracınızın debriyaj çatalında arıza olduğu belirlenirse ustanız öncelikli olarak şanzımanı sökecektir. Ardından baskı balatayı çıkartacak ve ardından debriyaj çatalına ulaşacaktır. Son olarak yeni çatalı yerine takıp, şanzımanı yeniden toplayacaktır. Şanzıman çatalı fiyatı 80 ile 300 lira arasında değişmektedir. Ancak günümüz ortalama bir aracın şanzıman çatalı 100 lira civarındadır. Burada asıl para tutan iş işçiliktir. Çünkü ustalar ortalama 400 – 500 liraya şanzımanı söküp takmaktadır. Yani şanzıman çatalı değiştirmenin işçilik ücreti 500 lira civarındadır. Kısaca şanzıman çatalı değiştirme maliyeti 600 lira civarında bir para tutacaktır.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu