Marş Dişlisi (Bendix) Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Marş dişlisi ya da diğer adıyla bendix dişlisi ne işe yarar? Marş dişlisi arızası nasıl anlaşılır? Marş dişlisi ne kadara değişir? Marş dişlisi değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca bendix dişlisi değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Eski filmlerde görmüşsünüzdür. Araç sahibi arabayı çalıştırmak için önde bir kolu bir kaç tur çevirir ardından motor çalışınca yoluna devam ederdi. Aynı durum uçaklar içinde geçerliydi. Pilot uçağı çalıştırmadan önce pervaneyi hızlıca çevirir sonra motor çalışırdı. Bu sistem günümüzde motorlu testerelerde de görülür. Testereyi çalıştırmak için bir ip hızlıca çekilir ve motor çalışmaya başlar. Makineler ne olursa olsun hepsinde yapılan işlem aynısıdır. Motor ilk hareketi için marş yaptırmaktır. Ancak artık otomobillerde marş sistemi var ve bu tür şeylerle karşılaşılmıyor. Sürücü anahtarı kontağa sokuyor çeviriyor ve marş motoru sayesinde arabanın motoru çalışıyor.

Peki ya bu iş nasıl oluyor. Siz kontak anahtarını yuvaya sokup çevirdiğinizde marş motoruna elektrik gidiyor ve dönmeye başlıyor. Marş motorunun ucunda bulunan bir dişli, volant dişlisini çeviriyor ve aracınızın motoru çalışmış oluyor. İşte marş motorunun ucundaki bu dişliye marş dişlisi veya bendix dişlisi adı verilir.

Motor ilk hareketini aldıktan sonra marş dişlisi volanttan ayrılır ve arabayı bir daha çalıştırana kadar o şekilde durur. Marş dişlisi arızasının sebebi diş sıyırması veya volanta uzamamasıdır. Marş dişlisi sıyırırsa marş motoru çalışır ama aracınızın motoru çalışmaz. Marşa bastığınızda bir elektrik motoru çalışması sesi geliyor ama motor çalışmıyorsa marş dişlisi kavramıyor demektir. Bu durumda aracınızın marş dişlisi değiştirilmesi gerecektir.

Marş Dişlisi Ne Kadara Değişir?

Marş dişlisini değiştirmek için öncelikle bir oto elektrikçiye gitmeniz gerekmektedir. Ustanız sorunun bendixten kaynaklandığını anladıktan sonra marş motoru sökecektir. Ardından ucundaki dişliyi sökecek ve size yeni bir dişli almanızı söyleyecektir. Marş dişlisi fiyatı 130 ile 400 lira arasında değişmektedir. Bu fiyat arabanızın marka ve modeline göre değişiklik gösterebilir. Ustanız ise 200 liralık işçilik ücreti karşılığında marş dişlisini değiştirecektir. Kısaca 2022 yılı için marş dişlisini değiştirmenin maliyeti 330 ile 600 lira arasında bir para tutacaktır.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu