Yakıt Tüketiminde Tasarruf & En Az Yakıt Tüketen Araçlar

Yakıt tüketiminde tasarruf ve en az yakıt tüketen araçlar hangileridir? Bu soru günümüz yakıt pahalılığı düşünüldüğünde oldukça sık sorulan bir sorudur. Otomobiller hayatımıza büyük ölçüde ulaşım konforu sağlayan araçlardır. Günümüzde en temel ihtiyaçlardan biri halindedir.

Yakıt Tüketimi

Otomobil satın alınırken marka model ve fiyatı dışında yakıt tüketimi konusu da oldukça araştırılan ve merak edilen konular arasındadır. Günümüz şartlarında sık sık artan yakıt fiyatları nedeniyle haklı olarak yakıt tüketiminde tasarruf sağlayan araçlara yöneliriz. Yakıt tüketimi konusunda tasarruf sağlamak adına genellikle dizel araçlar tercih edilir.

Yakıt Tasarrufu
En Az Yakıt Tüketen Araçlar

Ya da benzinli araçlar genellikle LPG taktırma yoluna gider. Benzin, dizel, LPG ve hibrit olmak üzere araçlarda 4 çeşit yakıt türü vardır. Yakıt tüketimini etkileyen sürücü kaynaklı faktörler olsa da ilk amaç tüketimde tasarruf sağlayan araç modellerinin seçilmesidir. Yakıt tüketim hesabı kat edilen mesafeye göre ya da kilometre başı yakıt tüketimine göre hesaplanabilmektedir.

Fakat alacak olduğumuz aracı yakıt konusunda birebir test etme şansımız yoktur. Otomotiv sektöründeki markalara ait birçok farklı model araç bulunur. Dolayısı ile araç satın alırken tecrübe ile kanıtlanmış ve yakıt tüketimi konusu deneyimlenmiş araç bilgilerine ihtiyaç duyarız. Bu yazımızda sizlere en az yakıt tüketimi sağlayan araçları yakıt türlerine göre listeleyeceğiz.

En Az Yakıt Tüketimine Sahip Dizel Araçlar

 1. Peugeot 2008 modeli bir SUV aracı olmasına rağmen 3,6 litre yakıt tüketimi ile en tasarruflu araçlar arasında yer alır. Spor ve oldukça şık bir görünüme sahiptir.
 2. Volkswagen Polo 1.2 TDI Bluemotion modeli 100 kilometrede 3,4 litrelik yakıt tüketimine sahip olarak bilinen en tasarruflu yakıt tüketimine sahip araçlardan biridir.
 3. Opel Corsa 1.3 CDTi EcoFlex modeli 100 kilometrede 3,6 litrelik yakıt tüketimi ile tasarruf sağlayan araçlar arasındadır.
 4. Citroen C4 yine bir SUV araç kategorisinde 100 kilometrede 3,8 litrelik yakıt tüketimi ile en tasarruflu modeller arasına girmiştir.
 5. Citroen C-Elysee modeli sedan cinsiotomobil ise 100 kilometrede 3,9 litrelik yakıt tüketimine sahip tasarruflu araçlardan biridir.
 6. Volkswagen Passat 1.6 TDI 120 PS DSG Impression modeli de 3,9 litrelik yakıt tüketimi ile tasarruf konusunda başı çeken araçlardan biridir.

En Az Yakıt Tüketimine Sahip Benzinli Araçlar

 1. Peugeot 208 modeli benzin tüketiminde 4,1 litrelik yakıt tüketimi ile en tasarruflu araçlardan biridir.
 2. Opel Corsa modelleri de 100 kilometrede 4,3 litre yakıt tüketimi ile benzinde tasarruf getiren ve konforlu sürüş sağlayan araçlar arasında yer alır.
 3. Hyundai Accent: 1.6 CRDi, 136 HP modeli 100 kilometrede 4,5 litre yakıt tüketimi ile tasarruf sağlayan araçlar kategorisinde yer alır.
 4. Volkswagen Golf: 1.0 TSI, Benzin, 110 HP modeli ile 100 kilometrede 4,4 litre yakıt tüketimi ile tasarruf sağlayan benzinli araçların gözdelerinden biridir.
 5. Opel Crossland modeli SUV araç kategorisinde 100 kilometre de 4,7 litrelik benzin tüketimi ile tasarruflu araç modelleri arasındadır.
 6. Kia Stonic modeli SUV kategoride 4,8 litre yakıt tüketimi ile tasarruf sağlayan benzinli modellerden biridir.
 7. Dacia Sandero modeli 100 kilometrede 4,9 litrelik yakıt tüketimine sahip tasarruf sağlayan benzinli araçlar arasında yer alıyor.

En çok yakıt tasarrufu sağlayan dizel ve benzinli araç modellerini sizleler paylaştık. Günümüz teknolojisinde son dönemlerde yakıt tüketiminde maksimum tasarruf sağlayan hibrit araçlarda oldukça dikkat çekmeye başlamıştır. Benzinli ve elektrikli olmak üzere iki türde motor tipi bulunan hibrit araçlarda en az yakıt tüketimi sağlayan modeller ise şunlardır;

 1. Volvo S90 0,8 litrelik yakıt tüketimi ile maksimum tasarruf sağlayan hibrit araç modeli arasında yer alır.
 2. Toyota Yaris modeli ise 2,8 litrelik yakıt tüketimine sahip hibrit modellerden biridir.
 3. Fiat 500 ise en beğenilen modellerden olup 3,8 litrelik yakıt tüketimi dikkat çekiyor.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu