Kaput Süngeri Keçesi Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Günümüzde hemen arabada bulunan kaputun iç kısmında bulunan yalıtım süngeri nedir ve ne işe yarar? Kaput süngeri keçesi fiyatı ne kadar? Kaput yalıtım keçesi süngeri değişimi ne kadar? Kaput süngeri keçesi fiyatı ve değişim işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca 2022 yılı için kaput süngeri keçesi değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Özellikle koyu renkli eski arabaların boyasına baktığınız zaman kaputun ve tavanın çok daha çabuk boya yanığı olduğunu görürsünüz. Tavanda boya yanmasının sebebi güneşi doğrudan alıp önce verniğin özelliğini yitirmesi ardından da boyanın solmaya başlamasıdır. Motor kaputunun boyasının solmasının sebebi ise motorun sıcaklığıdır. Normal çalışma sıcaklığındaki bir motor ortalama olarak 90 derecede çalışır. Kışın aracınızı çalıştırdığınızda çok kısa bir süre içerisinde motor sıcaklığı 90 dereceye gelir. Kaput üzerindeki buzu çözer. Bu ani ısı değişimi kaputun boyasının solmasına neden olur. Buna yanık adı da verilir.

Ancak mühendisler bu durumun önüne geçmek için kaputun iç tarafında yani motor kısmına bakan bölümüne ısıya dayanıklı bir malzemeden sünger diğer adıyla kaput keçesi üretmişlerdir. Kaput keçesinin bir diğer görevi ise ses yalıtımı sağlamasıdır. Özellikle dizel motorlu araçların motor sesi çok daha fazla olduğundan bu sesi kesmek için kaput keçesi adı verilen bu sünger kullanılmaya başladı.

Kaput keçesi süngeri, bildiğimiz sünger değildir. Eğer öyle olsaydı zamanla erir hatta arabanın motor kısmında yangına bile neden olabilirdi. Bu sebeple aşırı sıcaklığa dayanıklı olmak zorundadır. Hatta bazı kaliteli otomobillerin kaput keçesi aleve tutulduğunda bile yanmamaktadır. Kaput keçesi süngeri yapışkan madde ve punto adı verilen parçalarla kaputa sabitlenmiş bir şekilde durur. Ancak sürekli soğuk ve sıcağa maruz kaldığı için zamanla sarkma yapabilir. Hatta bir zaman sonra olduğu yerden düşüp çıkabilir. Bu durumda yerine takmak isteyebilirsiniz. Ancak çok eskiyen kaput keçesinin değiştirilmesi gerekmektedir. Bunun için yenisini almanız gerecektir.

Kaput Keçesi Süngeri Ne Kadara Değişir?

Kaput keçesi süngeri fiyatı marka ve modele göre değişmektedir. Örneğin renault, citroen gibi arabalarında süngeri 500 liraya satılırken, bir Toyota, Honda gibi arabalarındaki 800 lira civarındadır. Volkswagen grubu ve diğer modeller (Seat, Skoda) gibi modellerin ise 1.000 – 1.500 lira arasında değişmektedir. Ancak size bir tüyo veriyim. Büyük şehirlerde sanayide bu işi yapan dükkanlar var ve aracınızın kaputunun boyutlarına göre çok daha ucuza bu süngeri kesiyorlar. Metre karesi 250 liraya satılmakta ama bunlar orjinal gibi uzun ömürlü olmuyor. Süngeri değiştirmenin işçilik ücreti ise 200 lira civarındadır. Aslında sizde kolaylıkla değiştirebilirsiniz ancak ben uğraşamam derseniz bir usta bu fiyata değiştirecektir. Kısaca kaput keçesi süngeri değişimi 2022 yılı için 500 ile 2.000 lira arasında bir para tutacaktır.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu