Araba Hızlandıkça Artan Uğultu Sesi Sebebi, Porya Bilyası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Otomobil tekerlerinde porya bilyası veya tekerlek rulmanı adı verilen bir parça vardır. Peki ya porya bilyası nedir ve ne işe yarar? Porya bilyası arızası nasıl anlaşılır? Tekerlek rulmanı arızası belirtileri nedir sorusuna yanıt arayacağız.

Aracınızla yolda ilerlerken tekerlerin düz bir zemin üzerinde dönmesi gerekir. Eğer bu olmazsa aracınız sağa sola yalpa yapardı. İşte tekerlerin aynı hizada ve sessiz dönmesini sağlayan parçaya porya bilyası adı verilir. Tekerlek rulmanı adı verilen bu parça ne işe yarar diye soracak olursanız. Bunu en iyi bir örnekle açıklayabiliriz. Eskiden tornet herkes kullanmıştır. Tornetin tekerleri demirden bilyalardı. İşte porya bilyasının çalışma prensibi de aynıdır. Teker bağlantıları porya bilyasına sabitlenir ve böylelikle tekerler dönerken ses çıkartmaz. Ayrıca düz bir zemin üzerinde dönerler.

Porya Bilyası Arızası Belirtileri

Aracınızın tekerlek rulmanları arıza yaptığı zaman sürüş konforu açısından bunu hemen fark edersiniz. Eğer aşağıda sayacağımız belirtileri görmezden gelirseniz, aracınızın tekerleri dönmeyi tamamen durduracaktır.

1- Hızlandıkça Artan Uğultu Sesi

Rulmanlar dönmeye başladığında dağılmışsa bir uğultu sesi çıkartırlar. Bu uğultu sesi araba hızlandıkça daha artar. Eğer çaresine bakmazsanız bu uğultu zamanla daha artacaktır. Hatta arabada yanınızdaki kişiyi bile duyamaz hale gelirsiniz. En büyük belirtisi budur.

2- Düzensiz Lastik Aşınması

Aracınızın teker rulmanı dağıldığı zaman teker hizası bozulacaktır. Bu da lastiklerin düzensiz aşınmasına neden olacaktır. Örneği aracınızın bir lastiği diğerine göre çok daha çabuk eskidiyse veya lastikleriniz dıştan veya içten daha fazla aşınıyorsa bunun sebebi porya bilyası olabilir.

3- Direksiyonda Titreme Olması

Porya bilyası dağıldığı zaman tekerler düz bir zeminde dönmeyeceği için bu direksiyon kutusunu sallayacaktır. Sonuç olarak aracınızla seyir ederken özellikle hızlanmaya başladığınızda direksiyonda titreme varsa bu porya bilyasının dağılmış olmasından kaynaklanıyor olabilir.

4- Arabanın Sağa veya Sola Çekmesi

Aracınızın ön düzenin ve yürüyen aksamında bir arızası olmaksızın yolda seyir ederken sağa veya sola çekiyorsa bu porya bilyasının dağılmış olmasından kaynaklıyor olabilir.

5- Tekerlerin Boşta Sallanması

Aracınızı bir lifte veya krikoya kaldırdığınızda tekerleri içe dışa ittirdiğinizde sallanmaması gerekir. Eğer öne arkaya salladığınızda sallanıyorsa bunun sebebi porya bilyasının dağılmış olmasından olabilir.

Porya Bilyası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Aracınızın porya bilyasının dağıldığından şüphe ediyorsanız bunu anlamanın bir kaç yolu vardır. Bunlardan en garanti ve kolay yolu aracınızla yola çıkmanızdır. Aracınızda 100 km/s hıza kadar çıkın. Uğultu başladığında vitesi boşa alın. eğer hem viteste hem de boştayken uğultu sesi devam ediyorsa aracınızın porya bilyası dağılmış demektir.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu