Krank Mili Konum Sensörü Ne Kadara Değişir? Fiyatı ve işçilik Ücreti

Krank mili konum sensörü değişimi ne kadar tutar? Krank mili konum sensörü fiyatı ne kadar? Değişimi için işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca krank mili konum sensörü değiştirme maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Krank mili konum sensörü motorun çalışması için çok önemli bir rol oynar. Görevi krank milinin dönüş açısını ölçerek ECU’ya bilgi vermektir. ECU’da bu bilgisi arabanın yakıt dağıtımı, hava emilimi ve ateşleme zamanlamasını ayarlamak için kullanır.

Krank mili konum sensörünü değiştirmeden önce arızalı olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Ustanız önce aracınızı bir OBD-2 arıza kodları tarayıcısına bağlayıp, krank mili konum sensörü ile alakalı arıza kodlarından hangilerini verdiğini belirler.

Krank Mili Konum Sensörü Fiyatı ve Değiştirme Ücreti

Bu sensörün fiyatları marka ve modele göre değişmektedir. Yerli otomobillerin krank mili konum sensörü 70 liradan başlarken ithal arabalarınki 400 – 500 liraya kadar çıkabilmektedir. Ancak ortalama bir otomobil için krank mili konum sensörü 150 – 200 liradır. Ustanız ise en fazla 50 lira işçilik ücreti karşılığında sensörü değiştirecektir. Kısaca bir krank mili konum sensörünü değiştirmek 2021 – 2022 yılı için 250 lira civarında bir paraya mâl olacaktır.

Krank Mili Konum Sensörü Değişimi Nasıl yapılır?

Aracınızın bilgisayarından sensöre gelen kablolar vardır. Sensör üzerinde ise kabloların girdiği terminaller bulunmaktadır. Sensörü sökmeden önce bu kabloları dikkatli bir şekilde çıkartmalısınız. Ayrıca hangi kablonun hangi kutuba geldiğini kaybetmemeniz gerekiyor. Eski sensörü çevirerek yerinden çıkartın ve yeni sensörü skıca bağlayın. Ardından kablolarını sağlam bir şekilde takın. Daha sonra aracınızı bilgisayara bağlayarak krank mili konum sensörüyle alakal arıza kodlarını silin. Aracınızı çalıştırın ve kodların gelip gelmediğini tekrardan bilgisayar yardımıyla kontrol edin.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu