Koltuk Ayar Kolu Değişimi Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Elektrikli koltukların dışında manuel olarak ayarlanabilen koltuklarda koltuk ayar kolu bulunmaktadır. Ancak sürekli olarak hareket eden bir parça olduğu için otomobillerin en çok kırılan parçalarından bir tanesidir.

Koltuk ayar kolu, koltukları mekanik olarak ayarlanabilen otomobillerde bulunmaktadır. Koltukların ileri geri, aşağı yukarı veya yatıp kalkmasını sağlayan parçalardır. Bir otomobilde ne kadar çok sürücü değişirse koltuk ayar koluyla da o kadar çok oynanır. Koltuk ayar kolu plastik bir malzemeden yapıldığı için kırılabiliyor. Bu sebeple değiştirilmesi gerekmektedir. Eğer koltuk ayar kolunu değiştirmezseniz koltuklarınızı da ayarlayamazsınız.

Koltuk Ayar Kolu Ne Kadara Değişir?

Eğer aracınızın koltuk ayar kolu kırıldıysa ve değiştirmeniz gerekiyorsa bunu kendiniz de yapabilirsiniz. Ancak bazı otomobillerinki zor değiştirildiği için bir ustadan yardım almanız gerekebilir. Koltuk ayar kolu fiyatları otomobil marka ve modeline göre değişiklik göstermektedir. Örneğin bir Tofaş’ın 50 lira iken Audi A3’ün 300 liradır. Değiştirilmesi için işçilik ücreti de marka ve modele göre değişiklik göstermektedir. Ancak işçilik ücreti 50 lira ile 150 lira arasında değişmektedir. Kısaca koltuk ayar kolunun değiştirilmesi maliyeti 2022 yılı için 100 liradan 400 liraya kadar değişkenlik gösterebilir.

Koltuk Ayar Kolu Neden Kırılır?

Aracınızın koltuk ayar kolunun kırılmasının en büyük nedeni zorlanmasıdır. Koltukları sürekli hareket ettirirseniz plastik maddeden yapılmış olan ayar kolu zamanla esner ve kırılır. Ayrıca koltuk raylarının sıkışması durumunda aya koluna daha fazla güç uygulayacağınızdan dolayı kırılabilir. Çok fazla şoför değiştiren araçların koltuk ayar kolları daha çok kırılırken, tek kişi tarafından kullanılan araçlarınki çok uzun yıllar kırılmadan gidebilmektedir.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu