Eksantrik Mili Konum Sensörü Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Günümüz otomobillerinde her parça sensörler tarafından izlenmektedir. Eksantrik devir sensörü veya diğer adıyla eksantrik mili konum sensörü bunlardan bir tanesidir. Peki eksantrik devir sensörü fiyatı ne kadardır? Değişimi için işçilik ücreti ne kadar tutar? Kısaca 2022 yılı için eksantrik konum sensörü değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobillerin motorunda iki tane önemli mil bulunmaktadır. Bunlardan birisi krank mili diğer ise eksantrik milidir. Eksantrik mili bazı otomobillerde iki bazılarında ise bir tane bulunmaktadır. Ekrantrik milinin görevi aracın motorunun üstünde bulunan egzoz ve emme subaplarının açılıp kapanmasını sağlamaktır. Egzoz subapları açıkken emme kapalı, emme açıkken egzoz kapalı olmalıdır. Eğer bu düzen bozulursa aracın motorunun çalışması açısından çok büyük sorunlar ortaya çıkar. Eksantrik mili dönmek için gücünü krank miline bağlı olan triger kayışından alır. Triger koptuğu zaman motorun ölmesinin sebebi eksantrik milinin ayarının bozulması ve subapların pistonlara çarparak eğmesidir. Yani anlayacağınız üzere pozisyonu çok önemli bir parçadır.

İşte eksantrik mili konum sensörü, bu pozisyonu sürekli olarak kontrol eden ve durumu sürekli olarak aracın bilgisayarı olan motor kontrol ünitesine (ECU) bildiren sensördür. Bu sebeple aracınızın motor sağlığı açısından en önemli bir kaç sensörden bir tanesidir. Ancak bu sensör elektronik bir parça olduğu için bir kullanım ömrü vardır ve arıza yaptığı zaman değiştirilmesi gerekir. Eksantrik sensörünün arızalandığının belirtileri

  • Motor arıza lambasının yanması
  • Motorun sesli çalışması
  • Motorun rölantide stop etmesi (Ateşleme zamanlamasının bozulması)
  • Egzozdan siyah duman çıkması (Zengin karışım)
  • Yakıt tüketiminin artması
  • OBD arıza kodları olan P0340, P0341, P0342, P0343 ve P0344 kodlarını vermesi

olarak gösterilebilir. Yukarıda saydığımız belirtilerden bir tanesi bile varsa aracınızı vakit kaybetmeden tamire götürmelisiniz.

Eksantrik Mili Konum Sensörü Ne Kadar Değişir?

Bu sensör tamir edilemeyen bir parçadır. Ustanız aracınızın bilgisayara bağladığında bu sensör arıza kodu verir ustanız bunun değiştirilmesi gerektiğini anlar. Eksantrik mili sensörü fiyatı 2022 yılı için 250 lira ile 1000 lira arasında değişmektedir. Değiştirilmesi zor değildir. Ustanız 1 saatlik bir süre içerisinde kolaylıkla sensörü değiştirecek ve hata kodunu bilgisayardan silecektir. Bunun için işçilik ücreti 150 – 200 lira arasında yer almaktadır. Kısaca eksantrik mili konum sensörünü değiştirmenin maliyeti 2022 yılı için 400 ile 1200 lira arasında bir para tutacaktır.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu