Elektrikli Araba Fiyatları ve Modelleri 2022

Elektrikli araba fiyatları ve modelleri 2022 yılı itibari ile ciddi anlamda merak edilmektedir. Dahası son zamanlarda en sık yapılan araştırmalar arasında yer almaktadır. Çevresel koşullar, doğa ve çevre dostu bir ulaşım için teknolojinin de gelişmesiyle elektrikli araba kullanımını küresel boyutta yaygınlaşıyor.

İlk defa 19. Yüzyılın sonlarında ortaya çıkan elektrikli arabalar, otomobil tutkunlarına doğa dostu bir ulaşım şansı sağlıyor.

Elektrikli Araba Fiyatları ve Modelleri
Elektrikli Araba Fiyatları ve Modelleri

Elektrikli Araba Fiyatları ve Modelleri

Son süreçte dünya genelinde ortaya çıkan petrol üretiminin artması sonrası araç kullanıcıları, kendilerini elektrikli araba kullanımına yönlendiriyor. Barındırdıkları teknolojiler sayesinde elektrikli arabalar, sürücüler için popüler hale geliyor.

2022 yılı elektrikli araba fiyatları ve modellerine gelecek olursak; araç sürücüleri 2021 yılına kadar oldukça düşük ÖTV oranlarıyla satın alınabilen elektrikli arabalar, 5 Temmuz 2022 tarihli Resmi Gazete kararıyla kanunlaşan son oranlar sayesinde yeniden düşük ÖTV’li alımlar yapabilecek. Böylelikle elektrikli araçlarda ÖTV indirimi sayesinde bazı modellerde yüzde 60 olan ÖTV oranı yüzde 10’a kadar düşecek ve bu modellere rağbet artacak.

Türkiye’de Satılan Elektrikli Arabalar

Türkiye’de satılan elektrikli arabalar, elektrikli araba meraklılarının dikkatini çekiyor. Son zamanlarda oldukça popüler hale gelen elektrikli arabalara Türkiye’de de hem ihracat hem de ithalat yönünde oldukça yoğun ilgi bulunuyor.

İçten yanmalı motora sahip türdeşlerinin aksine petrol ve türevi yakıtlara ihtiyaç duymayan elektrikli arabaların satışları her ne kadar Türkiye’de çok fazla olmasa da yine de satış rakamları artmaya devam ediyor.

Türkiye geneline bakacak olursak; otomobil stok sorunu nedeniyle elektrikli araçları da etkisi altında. Türkiye’de satın alabileceğiniz en uygun fiyatlı elektrikli otomobiller bulunurken, 2 milyon TL’yi aşan çok yüksek fiyatlarla da karışılabilirsiniz.

Yerli Elektrikli Araba Var Mı?

Yerli elektrikli araba var mı? Sorusunu son zamanlarda ne kadar çok duyuyoruz değil mi? Tamamen elektrikli çalışan yerli Türk üretimi otomobil şuan için piyasada olmasa da, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından tasarlanan ve Türkiye’de üretilecek elektrikli otomobil TOGG’un önümüzdeki yıl mart ayında yollarda olması bekleniyor.

Elektrikli olarak üretilmesi planlanan TOGG otomobil özellikleri ile dikkat çekiyor. Güncel teknolojilerle donatılmış bir şekilde tasarlanan TOGG geleceğin sıra dışı özelliklere sahip otomobilleri arasında yer almaya da aday. TOGG markası adı altında üretilmesi planlanan ilk model C-SUV’dur. Bunun nedeni ise C sınıfının Türkiye’de en fazla tercih edilen model olmasıdır. C sınıfı SUV tipi aracın aynı sınıftaki içten yanmalı araçlarla rekabet etmesi ve aynı fiyattan piyasaya çıkması planlanıyor.

Elektrikli Araba Fiyatları 2022

Elektrikli araba fiyatları 2022, son zamanlarda en çok merak edilen konulardan. İçten yanmalı türdeşleriyle kıyaslandığında yüzde 90 daha az hareketli parçayı bünyesinde barındıran elektrikli araba sayısı yurt dışında olduğu gibi Türkiye’de de artsa da bu durum maalesef fiyatların aşağıya inmesini sağlamıyor.

Fiyatlara inceleyecek olursak;

 • Renault Zoe Türkiye satış fiyatı 729 bin TL
 • Kia EV6 Türkiye satış fiyatı 2.069.900 TL
 • Citroen Ami Türkiye satış fiyatı 219.000 TL
 • Hyundai Kona EV 100KW Türkiye satış fiyatı 895.000 TL
 • Mini Cooper SE inspired Türkiye satış fiyatı 1.198.074 TL
 • Mini Cooper SE Resolute Edition Türkiye satış fiyatı 1.201.823 TL
 • Seres 3 Türkiye satış fiyatı 1.150.000 TL
 • Skywell ET5 Türkiye satış fiyatı 979.000 TL
 • Volvo XC40 Recharge Pro P6 FWD Türkiye satış fiyatı 1.354.647 TL
 • Porsche Taycan Türkiye satış fiyatı 3.580.000 TL
 • Mercedes-Benz EQE 350+ AMG: 2.557.500 TL
 • Mercedes-Benz EQS 580 4MATIC: 4.889.500 TL
 • Mercedes-Benz EQS AMG 53 4MATIC+: 5.297.500 TL
 • BMW iX First Edition Essence: 3.169.500 TL
 • BMW iX First Edition Sport: 3.191.700 TL

Elektrikli Araba 100 KM’de Ne Kadar Yakar?

Elektrikli araba 100 km’de ne kadar yakar sorusu, tasarruf için bu modelleri tercih edecek kişilerin ilk sorusu diyebiliriz. Fosil yakıtla çalışan otomobillerin yerini yavaş yavaş tamamen elektrikli otomobiller almaya başladı. Benzinli bir aracın düz yolda kesintisiz 100 kilometre mesafe kat edebilmesi için ortalama yedi litre yakıt harcaması gerekirken, dizel araçlarda ise bu değer aşağı yukarı beş litre olarak ölçülüyor.

Elektrikli araçlara bakacak olursak, düz bir yolda ara vermeden 100 kilometre yol kat ettiğinde ortalama olarak sadece 18 kWh değerinde elektrik tüketiyor. 18 kW’lik elektrik demek de, haneler için düşük tarifeden hesaplanırsa 24,66 TL tutuyor. Yüksek tarifede bu değer 37,8 TL gibi hesaplanıyor. Aracın şarjı iş yeri olarak kayıtlı bir yerde ev tipi prizle doldurulduğunda ise tutar 34,02 TL’ye denk geliyor.

Elektrikli Araba Kaç Liraya Şarj Oluyor?

Elektrikli araba kaç liraya şarj oluyor hiç merak ettiniz mi? Son yıllarda elektrikli araç satışlarında beklenenin çok üstünde satış göz çarpmakta. Çevreci elektrikli araç satın almak isteyen araç sürücülerinde elektrikli aracı kaç liraya şarj edebileceği sorusu merak uyandırıyor.

Elektriğe gelen zamlar sonrası bu hesaplama, elektrikli araç modeline göre değişiklik gösterebilmektedir. Aracın bataryası ne kadar büyük ise o kadar çok elektrik depolar ve şarj etme maliyeti de doğru orantıda artacaktır.

Emir Göründü

Selamlar, ben Emir. 1992 Eskişehir doğumlu metalurji ve malzeme mühendisiyim. Kendimi klasik araba tutkunu olarak betimlemekten keyif duyuyorum. 2022 yılında dahil olduğum otobilgisi.com ailesi ile birlikte sizlere otomotiv sektöründen izlenimlerimi aktarmaya çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu