Ön Cam Silecek Motoru Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Cam silecekleri arabaların tarihi kadar eskidir. Silecekler bir elektrikli motor yardımıyla çalışırlar. Peki ya ön cam silecek motoru fiyatı ne kadar? Ön cam silecek motoru ne kadara değişir ve işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca 2022 yılı için ön cam silecek motorunu değiştirmenin maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Her otomobilde bir ön cam bulunmaktadır. Hatchback araçların arkasında ve önünde silecek bulunurken sedan kasa araçların sadece ön camlarında silecekler bulunur. Silecekleri hareket ettirmek için kolu çevirdiğinizde bir elektrik motorunu devreye sokarsınız. Böylelikle aracınızın cam silecekleri çalışmış olur. Sileceklerin çalışması sürüş güvenliği açısından çok önemlidir. Silecekleri çalışmayan araba muayeneden geçer mi diye soracak olursanız kesinlikle hayır ve teknisyenler ilk olarak cam silecekleri çalıştırıyorlar.

Cam sileceklerinin motoru 12 voltluk bir elektrik motorudur. Araba çalışırken gücünü alternatörden, stop halindeyken aküden alır. Camlarınız ıslanınca, kirlenince veya kar tutunca görüş mesafesinin artması için camların temizlenmesini sağlar.

Ön cam silecek motoru bir otomobil en çok çalışan parçalarından bir tanesi olduğu için bir kullanım ömrü vardır. Ortalama 10 yıl ya da 150 bin kilometrede bir cam motoru değiştirilmektedir. Cam motorunun yanmasının nedenleri

  • Camın buz tutması nedeniyle silecek motorunun hareket edememesi ve zorlanarak yanması
  • Kullanım ömrünü tamamlaması
  • Silecek motorunun su ile temas etmesi
  • Silecek motoruna gelen kablolarda kısa devre olması sebebiyle yanması

gibi şeyler vardır. Her ne olursa olsun silecek motoru arıza yaptıktan sonra vakit geçirmeden motoru değiştirmek zorundasınız.

Ön Cam Silecek Motoru Ne Kadara Değişir?

Bu parça arıza yaptığı zaman tamir edilemez ve değiştirilmesi gerekir. Fiyat olarak hiç ucuz değildir. Ön cam silecek motoru fiyatı 400 ile 1500 lira arasında değişmektedir. Burada 400 lira olan Tofaş, 1500 lira olan Mercedes için geçerlidir. Değiştirilmesi için bir oto elektrikçiye gitmeniz gerekir. Ustanız aracınızın ön tarafını sökerek silecek motorunu çıkartır ve yenisini takar. Cam silecek motoru değiştirmek 1.5 – 2 saat arasında sürmektedir. Değişimi için işçilik ücreti ise 200 – 300 lira arasındadır. Yani bir otomobilin ön silecek camını değiştirmenin maliyeti 2022 yılı için 600 ile 1800 lira arasında değişecektir.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu