Karter Contası Değişimi Ne Kadar Tutar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Bir otomobilin motorun sürekli olarak hareket vardır. Hareket varsa yağlama da olmalıdır. Yağlama sisteminin en önemli bileşenlerinden bir tanesi olan karter contası ne kadara değişir? Karter contası nasıl değiştirilir? Karter contası değişimi fiyatı ve işçilik ücreti ne kadardır?

İçten yanmalı motorlarda yağlama olması gerekmektedir. Motor yağı sürekli olarak motor içerisinde kalmaz. Araba çalışmazken karter adı verilen bir havuz içerisinde durur. Ayrıca yağ pompası karter içerisindeki yağı sürekli olarak sirkülasyon ettirir. Bu sebeple aracınızın yağ deposuna karter diyebiliriz. Karter içerisindeki yağın dışarıya sızmaması gerekir. Karter contasının görevi işe motor bloğu ile karter arasındaki bağlantıdan sızıntı yapmamasını sağlamaktır. Eğer bu conta eskidiği için kaçırırsa aracınızın altına yağ damladığını görürsünüz.

Son zamanlarda sabah aracınızın altında yağ biriktiğini görüyorsanız bunun sorumlusu büyük ihtimal karter contasından yağ sızmasıdır. Bu durumda contayı değiştirmeniz gerekecektir. Karter contasını  değiştirmek zor bir iş değildir. Aslında uygun malzemeler ve yer varsa sizde rahatlıkla karteri yerinden çıkartıp contasını değiştirebilirsiniz.

Karter Contası Ne Kadara Değişir?

Karter contası bildiğimiz yumuşak kauçuk bir maddeden yapılmıştır ve karter çevresinde yer almaktadır. Karter contasını her 50 bin kilometrede bir değiştirmeniz üreticiler tarafından tavsiye edilmektedir. Çünkü sürekli sıcak yağa maruz kalan conta aşınır ve yağ sızdırmaya başlar. Bu da aracınızda yağ seviyesinin azalmasına neden olacaktır.

Karter contasını değiştirmeden önce ustanız aracınızı kanala çekecek veya lifte kaldıracaktır. Ardından motor yağını boşaltacaktır. Karter içerisinde yağ kalmadığı zaman karteri somunlarından sökerek contayı çıkartacak ve ardından yeni contayı takıp sıvı conta ile yerine sabitleyecektir. Böylelikle sızdırmaz bir hal alacaktır. Karter contası fiyatları 2022 yılı için 50 ile 100 lira arasında değişmektedir. Ayrıca ustanız karter contası değişimi işçilik ücreti olarak en fazla 100 lira işçilik ücreti alacaktır. Kısacada karter contasını değiştirmenin maliyeti 2022 yılı için en fazla 200 lira civarında bir para mâl olacaktır. Ancak karter contası değişirken yağ boşaltıldığı için motor yağını da değiştirmeniz gerekebilir. Bu da maliyetin artmasına sebep olabilir.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu