Polen Filtresi Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Yaklaşık 30 yıldan bu yana üretilen çoğu otomobilde klima sistemi bulunur. Ancak 20 yıldan bu yana klima sistemlerinde polen filtresi bulunur. Peki ya polen filtresi nasıl değiştirilir? Polen filtresi fiyatları ne kadardır? Polen filtresi değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca 2022 yılı için polen filtresi değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Klima sistemi bulunan otomobillerde eskiden klimanın rüzgarı direk olarak aracın içine verilirdi. Ancak dışarda bulunan toz, kir ve polenlerde aracın içine girmiş olurdu. Bu da içeride solunan havanın kirlenmesine sebebiyet verirdi. Ancak 2000’li yılların hemen başından itibaren klima sisteminin içeriye verdiği hava filtrelenmeye başladı. İşte havada bulunan toz, kir ve polenleri süzen filtreye polen filtresi adı verilir.

Polen filtresinin yeri bir otomobilin ya ön yolcunun önünde torpido altında bulunur ya da yine ön yolcu camının hemen dışında yer alır. Bunun için aracınızın servis el kitabına bakarak polen filtresinin yerini görebilirsiniz. Polen filtresi ne kadar sürede bir değiştirilir diye bir şey yoktur. Aracın kullanım alanına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin tozlu ve kirli yollarda kullanılan araçların polen filtresi çok daha çabuk dolar. Büyükşehirlerde hava kirliliği, köylerde ise yollardaki toz polen filtresinin çok daha çabuk dolmasına neden olur. Zaten üreticiler polen filtresinin her 10 bin bakımında bir değiştirilmesi gerektiğini söylerler. Ancak ülkemizde havalar kirli olduğu için maksimum 5 bin kilometrede değiştirmeniz gerekir. Çünkü dolan polen filtresi çok daha fazla sağlıksız bir ortam oluşturur. Polen filtresini kendiniz de rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Yerinden çıkartarak yenisini kolaylıkla takabilirsiniz. Ancak ben uğraşamam derseniz herhangi bir usta 5 dakikalık bir süre içerisinde polen filtresini değiştirecektir.

Polen Filtresi Ne Kadara Değişir?

Polen filtresinin değiştirme fiyatı bir otomobilin en ucuz bakım kalemlerinden bir tanesidir. Polen filtresi fiyatları 2022 yılı için 25 ile 50 lira arasında bir paraya satılmaktadır. Ustanız ise En fazla 20 – 30 lira işçilik ücreti karşılığında polen filtresini değiştirecektir. Kısaca polen filtresini değiştirmenin maliyeti 2022 yılı için işçilik ve parça dahil 50 ile 80 lira arasında bir para tutacaktır.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu