Rölanti Valfi Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Rölanti kontrol valfi değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Rölanti Valfi Değişimi fiyatı ne kadar? Rölanti kontrol valfi değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca 2023 yılı için rölanti kontrol valfi değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Rölanti Valfi

Aracınızın motoru çalıştırdığınızda gaz vermeden kendi kendine çalışmaya devam edebilir. Buna rölantide çalışma adı verilir. Eski karbüratörlü motorlarda boğaz kelebeği önünde bulunan bir vida ayarıyla rölanti devri ayarlanırdı. Vida gevşetildiği zaman rölanti artar, sıkıldığı zaman düşerdi.

Ancak elektronik teknolojisinin gelişmesiyle birlikte otomobillerde bu işlemi rölanti kontrol valfi adı verilen bir motor yapmaya başladı.

Valf aracın motor yüküne göre rölantinin seviyesini ayarlamaktadır. Örneğin klima açtığınız zaman motora daha fazla yük biner.

Eğer valf olmasaydı bu durumda aracınızın motoru rölantide kendi kendine çalışmakta zorlanacaktı. Çünkü rölanti kontrol valfi ECU’dan aldığı motor verilerine göre motora hava girişini artırıp azaltan bir parçadır.

Bu valfin yeri boğaz kelebeğinin hemen altında hava girişinde yer alır. Ucunda bulunan yaylı bir parça hava girişini motorun rölantide çalışması için ihtiyacı olan havayı alacak kadar açar ve kapatır. Sonuç olarak aracınızın motoru gaz vermemenize rağmen kendi kendine çalışmaya devam eder.

Aracınızın rölanti motoru arıza yaparsa öncelikle motor arıza lambası yanacaktır. Ardından bilgisayara bağladığınızda P0505, P0506, P0507, P0508, P0509, P0511, P0518 ve P0519 arıza kodlarından bir veya birkaçını verecektir. Bunlar aracın beyniyle alakalı olan belirtiler. Birde sürücünün yani sizin hissedeceğiniz belirtileri vardır.

Başlıca Rölanti Valfi Arızası Belirtileri

  • Rölantide dalgalanma
  • Rölantide motorun stop etmesi
  • Rölantinin yüksek olması
  • Klima açınca stop etme

Gibi belirtiler verecektir. Bu yukarıda saydıklarımızdan bir veya daha fazlasını görüyorsanız aracınızın rölanti kontrol valfini değiştirmeniz gerekebilir.

Rölanti Valfi Ne Kadara Değişir?

Parça fiyatı olarak çok pahalı değildir. Zaten basit bir yapısı vardır. Yaylı bir mekanizma üstünde bulunan uç çıkar ve girer hepsi bu.

Ortalama marka bir otomobil için örneğin Renault, Volkswagen, Toyota, Honda, Fiat, Citroen, Peugeot ve Opel gibi markaların rölanti valfi fiyatları 300 ile 700 lira arasında değişmektedir. Üst segment araçlarda fiyat 6.000 liraya kadar çıkabilmektedir. Ustanız ise 400 liralık bir işçilik ücreti karşılığında bir saatlik bir sürede bu parçayı rahatlıkla değiştirecektir.

Güncel fiyatlar için göz atın;

Cimri.com

Hepsiburada.com

Otoparcasan.com

 

Kısaca rölanti valfini değiştirmenin maliyeti parça ve işçilik dahil 2023 yılı için 700 ile 7.000 lira arasında bir para tutacaktır. Valf değiştikten sonra ustanızın aracınızı bilgisayara bağlayıp ilgili arıza kodlarını silmesi motor arıza ışığının sönmesini sağlayacaktır.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu