Peugeot 3008 Lastik Basınç Sıfırlama

Bu yazımızda sizlere Peugeot 3008 lastik basıncı sıfırlama işlemini nasıl yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağız.

Peugeot 3008 lastik basınç sıfırlama işlemi diğer modellerde olduğu gibi gösterge panelinden yapılamamaktadır. Bu yazımızda sizlere Peugeot 3008 lastik basıncı sıfırlama işlemini nasıl yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağız.

Peugeot 3008 lastik basıncı sıfırlama
Peugeot 3008 lastik basıncı sıfırlama

Lastik basınç sensörü, tüm Peugeot araçlarda TPMS sisteminde araçların sürüş güvenliğini arttırmak için kullanılan standart bir donanımdır. Bu sensör araçların dönüş hızlarını ölçerek aradaki farklılık ile basıncı ölçer ve araçta basınç kaybı oluştuğu anda sensör sürücüye bildirim gönderir.

Düşük basınç sürüş güvenliğini tehlikeye atacağı gibi lastiklerinizin ömrünü kısaltırken aracınızın balans ayarlarını da bozabilir. Ayrıca lastik basıncının düşmesi yakıt tüketiminizi de arttıracağız için aracınızda lastik basınç sensörü hata verdiği zaman mutlaka yetkili bir servise danışınız.

Peugeot 3008 Lastik Basıncı Nasıl Sıfırlanır

Bu işlem aracınızın model ve serisine göre farklılık gösterebilir. Bazı araçlarda Peugeot lastik basınç sensörünü aracınızın yol bilgisayarından ya da eski model ise radyosundan basınç ayarlarına gelerek manuel bir şekilde sıfırlayabilirsiniz.

Yol bilgisayarı ya da radyosunda bu seçenek olmayan araçlarda ise lastik basıncı sıfırlama işlemi torpido içinde bulunan set düğmesi yardımı ile yapılmaktadır. Bazı modellerde ise direksiyonun sol kısmındaki set düğmesi ile lastik basınç sensörü sıfırlama işlemi yapılabilmektedir.

Peugeot 3008 lastik basıncı resetleme işlemini tamamlarken zorluk çekiyorsanız, araç kullanım kılavuzuna başvurarak resimli anlatımlardan faydalanabilirsiniz.

Bazı nadir modellerde ise araç sizin lastik basıncı sıfırlama işlemi yapmanıza izin vermeyebilir. Bu tip durumlarda aracınızın teker basıncı yetkili serviste ölçülerek gerekli basınç ayarları yapıldığında sensör kendiliğinden sıfırlanacaktır.

Peugeot 3008 Lastik Basıncı Ne Olmalıdır?

Aracın yük haline, lastiklerin orijinal ya da sonradan alınmış olması gibi kriterlere göre çeşitlilik gösterir. Peugeot 3008 araçlarda lastik basınç ayarı yapmak için araçların kapı kısmına yerleşik gelen lastik basıncı gösterge levhasında detaylı olarak şekilde anlatırılı. Peugeot 3008 marka araçların lastik basıncı bilgileri aşağıda belirtilmiştir.

Araç yüklü değil ise;

  • Ön Lastik 2,4 Bar yani 34 Psi
  • Arka Lastik 2,4 Bar yani 34 Psi

Araç tam yüklü olduğu durumlarda,

  • Ön Lastik 2,7 Bar yani 39 Psi
  • Arka Lastik 2,8 Bar yani 40 Psi

Şeklinde  ayarlanması üretici firmanın tavsiyesidir. Üretici tarafından belirtilen ayrıca araçlarda hazır olan  lastik basıncı çizelgesine uyulması her zaman esas olandır.

Emir Göründü

Selamlar, ben Emir. 1992 Eskişehir doğumlu metalurji ve malzeme mühendisiyim. Kendimi klasik araba tutkunu olarak betimlemekten keyif duyuyorum. 2022 yılında dahil olduğum otobilgisi.com ailesi ile birlikte sizlere otomotiv sektöründen izlenimlerimi aktarmaya çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu