Ateşleme Bobini Ne Kadara Değişir? Değişim Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Ateşleme bobini bir otomobilin en önemli ateşleme sistemi parçalarından bir tanesidir. Peki ya ateşleme bobini ne kadara değişir? Ateşleme bobini değişimi ne kadar tutar? Ateşleme bobini değişim fiyatı ve işçilik ücreti ne kadar? Kısaca ateşleme bobini değişimi maliyeti hakkında bilgilendirme yazısı yazacağız.

Bir otomobilin motorunda yanma meydana gelebilmesi için ateşlemenin olması gerekir. Bujilere binlerce voltluk bir elektrik akımı gerekir. Ancak standart bir akü 12 volt elektrik gücüne sahiptir. İşte ateşleme bobini aküden aldığı 12 volt elektriği binlerce volta çıkararak ateşleme için gerekli enerjiyi üreten paradır. Eski sistem yani karbüratörlü otomobillerde tek bobin bulunurken, günümüzdeki enjeksiyonlu motora sahip araçlarda buji başına birer tane ateşleme bobini vardır. Ateşleme bobini benzinli araçlar için mevcut bir parçadır.

Aracınızın ateşleme bobini arıza yaparsa onu değiştirmeniz gerekecektir. Çünkü ateşleme bobini bir makara etrafına satılı ve ortasında yağ bulunan bir parçadır ve tamir edilemez. Bu sebeple arıza belirtileri verdiği zaman değiştirmeniz yolda kalmamanız için önemlidir.

Ateşleme Bobini Fiyatı Ne Kadar?

Şimdi 3 tür ateşleme bobini vardır. Bunlardan birincisi karbüratörlü eski sistem otomobillerin ateşleme bobini, ikinci genelde 1995 – 2004 yılları arasında üretilmiş araçların seri halde yan yana bulunan ve tek parça ateşleme bobini. Şimdi parça parça bunların 2021 – 2022 yılı için fiyatlarına bir bakalım.

1. Eski Sistem Ateşleme Bobini : Karbüratörlü otomobillerde bulunan tek parça ateşleme bobinidir. Taş bobin olarak bilinmektedir. Bu bobinin fiyatı 150 – 200 lira arasındadır. Değiştirilmesi için ise işçilik ücreti en fazla 50 lira verin.

2. Set Halindeki Sıralı Ateşleme Bobini : buji başına 1 bobinin bulunduğu ancak hepsinin tek set halinde satıldığı ateşleme bobinidir. Ortalama bir otomobil için 400 ile 700 lira arasında bir fiyata satılmaktadır. Değişimi için işçilik ücreti ise en fazla 100 liradır.

3. Buji Başına Ateşleme Bobini : Günümüz otomobillerinde bulunan buji başına hepsi ayrı ayrı bulunan ateşleme bobinidir. Tane fiyatı 200 – 300 lira arasında değişen bir paraya satılmaktadır. Değişimi için işçilik ücreti ise 100 – 150 lira arasındadır.

Kaynak : otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu