Radyatör (Ventilatör) Fan Motoru Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Eğer içten yanmalı bir otomobile sahipseniz aracınızda radyatör fanı da var demektir. Diğer adı ventilatör fanı olan bu parça ne kadara değişir? Radyatör fanı fiyatı ne kadar? Radyatör fanı değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca 2022 yılı için radyatör fanı değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Radyatör fanının görevi soğutma sistemi açısından çok önemlidir. Şimdi ne işe yaradığı hakkında detaylı bilgi verelim ardından ne kadara değiştirileceğini açıklayalım.

Aracınızın motoru çalışmaya başladıktan sonra içerisinde sürekli olarak bir yanma meydana gelir. Bu yanma sonucunda orta çıkan sıcaklığın bir şekilde soğutulması gerekmektedir. Bunun için otomobillerde soğutma sistemi adı verilen bir sistem vardır. Motor 90 derece sıcaklığa ulaştığı zaman termostat açılır ve suyu radyatöre gönderir. Radyatör alüminyum veya bakır alaşımdan yapılmıştır. Bu metallerin en önemli özelliği ısıyı ve soğuğu iletmesidir. Radyatöre gelen su soğutulur. Ancak sıcaklık radyatör çevresinden uzaklaştırılmazsa bir işe yaramaz. Sonuç olarak aracınız hararet yapar. İşte radyatör çevresinden bu sıcak havayı uzaklaştırmaya yarayan parçaya radyatör fanı ya da diğer adıyla ventilatör fanı adı verilir. Bu fan bir elektrik motoruna bağlı bildiğimi pervanedir. Üfleme yönü radyatörün tam tersi istikamettedir.

Eski otomobillerde bu fan direk motor krank miline bağlıydı. Motor çalıştığı süre boyunca çalışırdı. Bunun en yakın örneğini bir Anadol marka araca bakarak görebilirsiniz. Ancak günümüzdeki otomobillerde fan bir müşür tarafından devreye sokulur. Bu müşüre radyatör fan müşürü adı verilir. Radyatöre bağlı bir şekilde duran bu sensör, suyun sıcaklığını algılar ve yeterli miktarsa sıcaklık hissederse fana çalışması için komut verir. Su yeteri kadar soğuduğunda ise kapanması için komut verir.  Radyatör fanı arızaları genelde bu müşürün sorun çıkartması sonucunda meydana gelir. Ancak radyatör fanı elektrikli bir motora bağlı olduğu için bozulabilir. Eğer aracınız fan açmıyorsa ve diğer parçalar için işler yolundaysa fan motoru arızalı demektir. Ayrıca motor zayıfladığı zaman dönüş devri yavaşlar ve yine soğutmada eksiklik yaşanmasına neden olabilir. Bu durumda radyatör fanının değiştirilmesi gereklidir.

Radyatör (Ventilatör) Fanı Ne Kadara Değişir?

Radyatör fanı, fan motoru ve davlumbazı ile birlikte değişir. Bunun için eski bozuk olan fan motoru ve davlumbazı sökülür. Daha sonra aracınıza uygun fan almak zorundasınız. Çünkü radyatör fanı 3, 4, 5 veya 5 kanatlı olabilir. Fan motoru fiyatları ucuz değildir. Bugün parçasını en ucuz bildiğimiz Tofaş’ın bile fan motoru set halinde 750 liraya satılmaktadır. BMW’nin ise 3500 liraya kadar çıkmaktadır. Ustanız ise 200 – 300 lira işçilik ücreti karşılığında fan motorunu değiştirecektir. Kısaca fan motorunu değiştirmenin maliyeti 2022 yılı için 1.000 ile 3.800 lira arasında değişecektir.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu