Araba Radyatörü Nasıl Temizlenir? Tıkalı Radyatör Nasıl Açılır?

Aracınızın radyatörü tıkalı, paslı veya kirliyse o kadar çok soğutma sisteminin az çalışmasına neden olur. Bu yazımızda kendinizin evde araba radyatörünü nasıl temizleyeceğiniz hakkında bilgi vereceğiz.

Pek çok otomobil sahibi araçlarında yazım bildiğimiz çeşme suyu kullanır. Ancak ülkemizde şebeke suları çok kireçlidir. Eğer radyatörde şebe suyu kullanırsanız bu kireç zamanla içerisinde bulunan kanalların tıkanmasına neden olacaktır. Ayrıca çeşme suyu radyatörün içinin paslanmasını sağlayacaktır. Zaten bir kanalda pas varsa mutlaka bir zaman sonra tıkanma olacaktır. Her ne şartla olursa olsun aracınızın radyatöründe çeşme suyu kullanırsanız korozyon, pas ve kireç nedeniyle tıkanacaktır.

Radyatör tıkanırsa aracınızın soğutma sistemi doğru çalışmaz. Radyatör içerisinde su gerektiği gibi dolaşamaz. Bu durum aracınızın hararet yapmasına daha kötüsü conta yakması ve motoru yemesine neden olabilir.

Radyatör tıkanırsa sanayide şişleme adı verilen bir işlemle açılabilir. Ancak siz boşuna para vermemek için evde kendiniz de radyatörünüzü temizleyebilirsiniz. Bunu yapmak için bir çeşme yakınında olmanız gerecektir.

Radyatörü Nasıl Temizlerim

İlk olarak ihtiyacınız olan malzemeleri sayalım. Öncelikle 4 şişe porçöz marka kireç ve pas sökücü alıyorsunuz. Ayrıca bol suya ihtiyacınız olacak.

1. Adım : İlk olarak radyatörün alt ve üst hortumlarını sökün. Sadece radyatörün kendisi kalsın. Daha sonra radyatörü yerinden çıkartarak dışarı alın.

2. Adım :  Daha sonra radyatörün altını bir poşet veya bez yardımıyla tıkayın. ağzına kadar suyla doldurup altını açarak boşaltın.

3. Adım :  Tekrardan alt tarafını tıkayın ve ağzına kadar porçöz ile doldurun. en az 1 saat kadar poçözün radyatör içerisinde kalmasını bekleyin.

4. Adım : Ardından porçözü boşaltın ve en az 4 tur durulayın. Radyatör içerisinde hiç porçöz kalmadığından emin olun. Ayrıca sökülen kireç ve pas kalıntılarının çıktığından emin olun.

5. Adım : Radyatörü ve hortumlarını sıkıca yerine takın. Yaz ayı ise radyatöre en az  %50 oranında antifriz su karşımı doldurun.

Eğer bu işlerden hiç birisiyle uğraşmak istemiyorsanız aracınızda mutlaka yaz kış antifriz kullanmalısınız. Ayrıca aracınızı temizlik sonrası çalıştırdığınızda hava yapabilir. Bu da radyatör fanının çalışmamasına ve motorun hararet yapmasına neden olabilir. Bu konu hakkında radyatör havası nasıl alınır yazımızı okuyabilirsiniz.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu