Hız Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Otomobil hız sensörü arızası belirtileri nedir? Hız sensörü arızası nasıl anlaşılır ve tamir edilir? Hız sensörü arızasıyla ilgili her şey yazımızda olacak.

Otomobillerde iki farklı hız sensörü tipi bulunmaktadır. Bunlardan ilki tekerlek hız sensörüdür. Bu sensör genelde yeni model ve yüksek donanımlı araçlarda bulunur. Diğeri ise motor devir sensörü veya diğer adıyla şanzıman devir sensörüdür. Bu sensör ise şanzıman üstünde takılıdır ve krank milinin dönüş devrini ölçer. Her ikisi de otomobilin hızı hakkında bilgi vermekte kullanılır. Aracınızda bulunan hız sensörleri pek çok donanımın çalışmasını sağlar. Bu sebeple arıza yaptığı zaman belirtiler verecektir.

Hız Sensörü Arızası Belirtileri

1- ABS Işığının Yanması ve ABS’nin Çalışmaması

Günümüzde artık tüm otomobillerde ABS fren sistemi kullanılmaktadır. ABS’nin çalışması için tekerleklerin ne kadar hızla döndüğünü bilmesi gerekir. Bu veriyi, hız sensöründen almaktadır. Eğer aracınızın hız sensörü arıza yaparsa, aracınızın ABS sistemi çalışmayacaktır. Ayrıca gösterge panelinde abs lambası yanacaktır.

2- ESP Sistemini Çalışmaması

ESP, aracın savrulmasını engellemek için kullanılan çok önemli bir güvenlik ekipmanıdır. Çalışması için tekerlerin dönüş hızını mutlaka bilmesi gerekir. Yani ESP, çalışabilmek için hız sensöründen bilgi alır. Eğer hız sensörü bozulursa aracınızın ESP sistemi devreye girmeyecektir.

3- Hız Sabitleyicinin Çalışmaması ve Devreye Girmemesi

Adı üstünde hız sabitleyici bir otomobilin hızını sabit tutmaya yarar. Bu sebeple hız sensöründen sürekli olarak aracın ne kadar hızla seyir halinde gittiğini bilmek zorundadır. Hız sabitleyici çalışmak için, hız sensöründen aracın hızı hakkında bilgi alır. Eğer hız sensörü arıza yaparsa, hız sabitleyici çalışmaz.

4- Otomatik Şanzımanda Vites Geçişlerinde Bozukluk

Otomatik vitesli araçlarda vites değişim noktaları için, şanzıman kontrol modülü, hız sensöründen veri alır. Böylelikle aracın ne zaman vitesinin değişeceğini belirler. Ancak hız sensörü arızalanırsa, otomatik vitesli aracınızda vites geçişlerinde sertlik, gecikme veya erken vites değişimi gibi belirtiler olabilir.

5- Hız Göstergesi Arızası

Aracınızla yolda seyir halinde gidiyorsunuz. Siz normalde 100 ile gittiğinizi düşünürken kadran bir anda 180 olmuş görebilirsiniz. Veya hız ibresinin bir düşüp, bir çıktığını görebilirsiniz. Çünkü hız göstergesi, aracın kaç km hızla gittiğini bilmek için hız sensöründen veri alır. Eğer hız sensörü arıza yaparsa aracınızın hız göstergesi doğru göstermeyecektir.

6- Motor Arıza Lambasının Yanması

Günümüz otomobillerde motor kontrol ünitesi (ECU) adı verilen bir bilgisayar sistemi vardır. Bu sistem aracın pek çok yerinde olan sensörleri sürekli olarak kontrol eder. Eğer hız sensörü arıza yaparsa, aracınızın gösterge panelinde arıza lambası yanar.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu