Kontak Anahtarının Çıkmamasının Sebebi Nedir

Aracınızın kontak anahtarı yuvasından çıkmıyor ve sıkıştı kaldıysa bunun nedeni nedir? Kontak anahtarı neden çıkmaz? Bu yazımızda kontak anahtarının sıkışıp çıkmamasının nedenleri hakkında konuşacağız.

Günümüzdeki çoğu otomobilde artık anahtar yerine bir düğme kullanılıyor. Siz anahtarı cebinizde taşıyorsunuz ve otomobiliniz anahtardan sinyal alıyor. Start-Stop düğmesine basıyorsunuz ve aracınız çalışmaya başlıyor. Ayrıca aynı düğmeye basarak aracınızın motorunu durduruyorsunuz. Ancak 5 yaş ve üstü bir otomobil kullanıyorsanız muhtemelen anahtarlı çalıştırma sistemi kullanıyorsunuzdur. Aracınızın motorunu kapattıktan sonra kontak anahtarı boşa çıkar ve rahatlıkla çekebilirsiniz. Ancak anahtar sıkıştı ve çekmenize rağmen çıkmıyorsa bu bir şeylerin yanlış gittiğinin habercisidir. Anahtarın çıkmamasının sebeplerine geçmeden önce anahtarı tam kapalı konuma getirdiğinizden emin olun. Çünkü hafif bir yukarıda kalırsa bile anahtarı size vermeyecektir.

Kontak Anahtarı Neden Çıkmaz

Otomobil anahtarını çevirdiğinizde pek çok elektriksel donanımı devreye sokmuş olursunuz. Tam tersi anahtarı kapalı konuma getirip yerinden çıkarttığınızda bu aktif olan donanımları devre dışı bırakmış olursunuz. Ancak anahtar sıkıp çıkmıyorsa aracınızın bazı fonksiyonları hala çalışıyor olacaktır. Ayrıca büyük ihtimal kapıları kilitleyemeyeceksiniz. Şimdi anahtar neden çıkmaz bunlara bakalım.

1- Vitesin “P” Pozisyonuna Alınmaması

Otomatik şanzımana sahip bir araç kullanıyorsanız aracınızı durdurduktan sonra motoru kapattığınızda vitesi “P” yani “Park” konumuna almalısınız. Ya değilse anahtarı yerinden çıkartamazsınız.

2- İmmobilizer Arızası

25 yıldan daha uzun bir süredir otomobillerde immobilizer adı verilen bir güvenlik sistemi kullanılmaktadır. İmmobilizerin çalışma prensibi anahtarda bulunan kod ile arabanın bilgisayarında bulunan kodun birbiri ile eşleşmesidir. Eğer anahtarı yuvaya soktuğunuzda kodlar eşleşmezse arabanın motoru çalışmaz. Ancak anahtarı soktuktan sonra o haldeyken arıza yaparsa immobilizer, anahtarın yuvasından çıkması için dişi serbest bırakmaz. Sonuç olarak arabanızın anahtarı yerinden çıkmaz.

3- Direksiyon Kilidi

Bu durum tüm marka ve modeller için geçerli değildir. Ancak bazı otomobillerde direksiyon simidini biraz hareket ettirdikten sonra motoru durdurursanız, direksiyon simidi kilidi devreye girer. Bu durum sadece direksiyonun kilitlenmesini değil, kontak anahtarının çıkmasını da engelleyecektir. Bunun nedeni direksiyon kilidi ile aynı anda ateşleme elektriğini kilitlemesidir. He iki kilidi de açmak için direksiyonu hareket ettirirken anahtarı biraz çevirin. Daha sonra direksiyona hiç ellemeden kontağı kapatın ve çıkartın.

4- Anahtar Üstündeki Yabancı Maddeler

Pek çok kişi araba kontak anahtarıyla paketleri açar. Bir koli bandını kesmek için anahtar kullanmak bizim Türk milleti olarak büyük alışkanlıklarımızdandır. Ancak anahtarı bir şeyleri açmak için kullanmak üstünde yabancı maddelerin kalmasına neden olabilir. Anahtarı kontak yuvasına soktuğunuzda bir maddeler sıkışmasına ve doğal olarak yerinden çıkmamasına neden olabilir.

5- Arabanın Aküsünün Bitmesi

Bitmiş bir akü kontak anahtarının çıkmamasına neden olur. Çünkü aracınızı bir daha çalıştıramayacağınız için sizi garantiye almak ister. Aracınızın aküsü şarj dinamosu arızası, elektrik kaçağı veya eskimesi nedeniyle bitebilir. Aküsü bitmiş arabanın anahtarı yerinden çıkmaz.

6- Kontak Anahtarının Çatlaması

Anahtarı bir yerlerde bir şekilde zorladığınız zaman çatlayabilir. Kontak yuvasına soktuğunuzda çatlak yerinden oynama yapıp düz şeklini kaybedebilir. Sonuç olarak çatlak yerden anahtar kontak yuvasında bir yerlere takılabilir ve çıkmaz. Biraz zorlarsanız zaten anahtar içinde kırılacaktır.

7- Kontak Termiği veya Marş Yerinin Bozulması

Aracınızın anahtarını çevirdiğinizde bir termiği harekete geçirirsiniz. Bu parçaya marş termiği adı verilir. Pek çok yeni nesil araçta kontak termiği arıza yaparsa anahtar yerinden çıkmayacaktır. Ayrıca marş anahtar sisteminde bir yay kırılması veya herhangi bir arıza anahtarın sıkışıp kalmasına neden olabilir.

Eğer aracınızın anahtarı yerinden bir sebepten dolayı çıkmıyorsa kesinlikle çıkartmak için zorlamayın. Anahtarı kırabilir veya kontak sistemine daha büyük zarar verebilirsiniz. Bu durumlarda hemen bir servise gitmeniz sizin faydanıza olacaktır.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu