Araba Radyatör Havası Nasıl Alınır?

Radyatör havası nasıl alınır? İşte bu sorunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız.

Artık kış ayı gelmeye başladı. Havalarda soğuyor. Sürücüler ise yazın şebeke suyu koydukları radyatörlerine antifrizli su koyacaklar. Ancak radyatör suyu değiştirilirken hava yapar ve motorun hararet yapmasına neden olur. Peki ya araba su radyatörü havası nasıl alınır?

Radyatör Havası Nasıl Alınır?

1. Adım : İlk olarak aracınızın eski motor suyunu boşaltın. Ancak bu işlemi yapmadan önce motorun soğuk olduğundan emin olun. Yoksa sıcak su bir yerlerinizi yakıp yaralanmanıza neden olabilir.

2. Adım : Daha sonra yeni suyu radyatöre kapağını açarak doldurun. Ağzına kadar dolduğundan emin olun.

3. Adım : Aracınızın kaputu açık bir şekilde motoru çalıştırın. Hararet göstergesinin normal çalışma sıcaklığına geldiğini kontrol edin. Aracınızın fan açmasını bekleyin. Zaten hava varsa fan açmayacaktır. Hararet anormal bir şekilde yükselmeye başladıysa motoru stop edin. Bu soğutma sisteminde hava olduğunun habercisidir.

4. Adım : Radyatörünüzde hava alma vanası varsa bir tornavida yardımıyla o vanayı açın ve su gelene kadar bekleyin. İçinden hava çıkışı bitmesine rağmen su gelmiyorsa çok fazla hava vardır. Eğer bu vana yoksa dikkatli bir şekilde radyatör kapağını açın. Eğer kapak yoksa radyatör üst hortumunu sökmeniz gerekir.

Radyatör Hava Alma Vanası

5. Adım : Daha sonra aracınızın suyunun eksildiğini göreceksiniz. Tekrardan radyatörde su taşana kadar doldurun.

6. Adım : Aracınızı tekrardan çalıştırın ve motorun ısınmasını bekleyin. Motor ısındıktan sonra fan açana kadar gözlemleyin. Eğer fan açıyorsa radyatör havasını almışsınızdır demektir. Ama açmıyorsa tekrardan havasını alın ve suyunu tamamlayın. Bu işlemi aracınız fan açana kadar tekrarlayın.

Radyatör Havası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Bir defa aracınız fan açmadığı sürece kesinlikle yola çıkmayın. Çünkü motor hararet yapıp conta yakabilir daha kötüsü motor ölebilir. Ayrıca radyatör havasını almak için yaptığınız işlemler sırasında çok dikkatli olmanız gerekir. Çünkü radyatör içerisinde kaynamış basınçlı su vardır. Bir anlık ihmal ciddi yanık yaralanmalarına neden olabilir. Eğer bu işlerden anlamıyorsanız bir radyatörcüye gidip aracınızın radyatör suyunu değiştirtebilirsiniz. Sanayide 50 lira gibi bir fiyata radyatör suyunu değiştirip havasını alıyorlar.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu