İridyum Buji Fiyatı ve Taktırma Ücreti

İridyum Buji Farkı Nedir? İridyum Buji Fiyatı ve Taktırma Ücreti. Aradığınız soruların cevapları bu yazımızda detayları ile.

İridyum Buji Fiyatı 2022 itibariyle oldukça fazla merak ediliyor. Cevaplayacağız. Aynı zamanda İridyum buji hangi motor ve arabalarda kullanılır? İridyum buji ile bakır ve platin bujiler arasındaki fark nedir? İridyum buji taktırma işçilik ücreti ne kadardır? şeklindeki tüm soruları cevaplıyor olacağız.

İridyum Buji Fiyatı

Öncelikle buji ne işe yarar sorusu hakkında bilgi verelim. Benzinli ve LPG’li otomobillerde motor içerisinde bulunan hava/yakıt karışımının tutuşturulması için buji kullanılır. Bujiler üstlerine gelen binlerce voltluk elektrikle bir kıvılcım çıkartır. Bu kıvılcım yakıtı tutuşturur ve silindir yanma odasında patlama meydana gelmesine neden olur. Böylelikle aracınızın motoru çalışmış olacaktır.

İridyum Bujinin Diğer Bujilerden Farkı Nedir?

Bujiler bakır, platin ve iridyum alaşımlardan yapılmıştır. Bakır bujiler daha çok atmosferik ve eski model araçlarda kullanılır. Platin bujiler ise 4’ün üstünde silindire sahip araçlarda bulunur. İridyum buji ise yüksek güç üreten ve sürekli yüksek devirlerde çalışan motorlarda yer alır.

Örneğin bir Ferrari veya Porsche marka aracınız varsa mutlaka iridyum buji kullanmak zorundasınız. İridyum bujilerin farkını madde madde açıklayacak olursak;

  • 700 dereceye kadar sıcaklığa dayanabildiği için yüksek güç üreten motorlarda kullanılır.
  • Bakır bujiye göre yüzde 100, platin bujiye göre yüzde 50 daha uzun ömürlüdür.
  • Kıvılcım çıkarma sıklığı çok daha fazladır.
  • Ortasında bulunan elektrot sayesinde yüksek devirli motorlarda daha iyi performans sergiler.

İridyum buji her otomobilde kullanılır mı diye soranlar oluyor. Hayır, mesela bir Tofaş, Renault Broadway 9 gibi otomobillerde iridyum buji kullanamazsınız. Çünkü patlama sayısından çok kıvılcım oluşturacağı için subaplar iridyum bujini hızına yetişemez. Zaten diğer bujilere göre pahalı olduğu için bu tür araba sahibi olanlar iridyum buji almak istemezler.

İridyum Buji Fiyatı ve Taktırma Ücreti

Önce şunu belirtelim. Bu bujileri taktırmak için bir iridyum buji almak zorundasınız. İridyum buji fiyatları markasına göre değişmektedir. Markalara göre iridyum buji fiyatları şu şekildedir;

NGK İridyum Buji Fiyatı : Piyasada 650 ile 1200 lira arasında fiyata satılmaktadır. Buji konusunda en kaliteli markadır.

Bosch İridyum Buji Fiyatı : Bakır bujide en iyi marka olarak bilinmektedir. Ancak iridyum bujide ortalamanın üstündedir. Bosch iridyum buji fiyatı 4 adet için 500 ile 750 lira arasında değişmektedir.

Denso İridyum Buji Fiyatı : Daha çok Toyota ve Honda gibi Japon markaları tarafından kullanılmaktadır. 4 adet Denso iridyum buji fiyatı 700 ile 1.000 lira arasında değişmektedir.

İridyum bujilerin takılması normal bildiğimiz bujilerle aynıdır. Aslında sizde kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Ancak daha önce buji değiştirmediyseniz bir ustadan yardım almanız sizin faydanıza olacaktır. Çünkü buji anahtarı gibi aletler lazımdır. Ustanız 100 lira bir işçilik ücreti karşılığında iridyum bujileri takacaktır. Kısaca 2022 yılı için iridyum buji değiştirme maliyeti işçilik dahil 600 ile 1300 lira arasında bir para tutacaktır.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

  1. Geçenlerde bujiyi değiştirmem gerekti ucuz bir yer buldum. 2 gün sonra yeniden bozuldu. Siz siz olun bildiğiniz yerden şaşmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu