Distribütör Kapağı Ne Kadara Değişir? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Ateşleme sisteminin önemli parçalarından bir tanesi olan distribütör kapağı değişimi ne kadar tutar? Distribütör kapağı fiyatları ne kadar? Distribütör kapağı değişimi işçilik ücreti ne kadar? Bu yazımızda distribütör kapağı değişimi maliyeti hakkında açıklamada bulunacağız.

Eski sistem otomobillerde bobin motordan uzakta bir yerdedir. Ateşleme bobini, aküden aldığı elektriği binlerce volta çıkartarak distribütöre gönderir. Distribütörde bujilere gönderilecek elektriğin sırasını ayarlayan bir parçadır. Distribütör elektriğini bujilere iletmeden önce içinde platin ve bakır buluna kapağa gönderir. Bu kapakta arabanın silindir sayısı yani buji sayısı ve 1 fazlası kadar çıkış bulunmaktadır. Distribütör, kapağından buji kabloları yardımıyla elektrik bujilere aktarılır. Bu sebeple bu parça arıza yaptığı zaman değiştirilmesi gerekir. Eğer tamamen bozulursa aracınız ateşleme yapamayacağı için yolda kalırsınız veya aracınızı hiç çalıştıramayabilirsiniz.

Distribütör Kapağı Yeri

Distribütör Kapağı Ne Kadara Değişir?

Bu kapak genelde karbüratörlü ve tek nokta enjeksiyonlu motorlarda bulunmaktadır. Günümüz otomobillerinde çok farklı bir sistem kullanılmaktadır. Distribütör kapağı fiyatı marka ve modele göre değişiklik göstermektedir. Ancak parça fiyatı 75 ile 120 lira arasında değişmektedir. Distribütör kapağı değişimi için işçilik ücreti ise 30 lira para alınmaktadır. Kısaca aracınızın distribütör kapağını değiştirmenin maliyeti 2021 – 2022 yılı için en fazla 150 liraya para mâl olmaktadır.

Kaynak : otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu