Krank Mili Konum Sensörü Ne İşe Yarar? Arıza Belirtileri ve Nedenleri

Bu yazımızda krank mili konum sensörü nedir ve ne işe yarar? Krank mili konum sensörü arızası belirtileri ve nedenlerini açıklayacağız.

Günümüz otomobillerinde pek çok sensör bulunmaktadır. Bu sensörler aracın bilgisayarına sürekli olarak bilgi verirler. Bu bilgisayarın diğer adı ise motor kontrol ünitesidir (ECU). ECU’da sensörlerden aldığı bilgiyi aracın en verimli ve ekonomik şekilde çalışması için kullanır. Krank mili konum sensörü de bu sensörlerden bir tanesidir. Hatta en motorun çalışması için en önemli sensördür diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir: Krank Mili Konum Sensörü Ne Kadara Değişir?

Krank Mili Konum Sensörü Ne İşe Yarar?

Krank mili konum sensörü, motorun mili çevirdiği dönüş hızını (RPM)’sini ölçer. Krank mili konum sensörü olmadan motor çalışmaz. Sensör krank milinin dönüş hızını belirleyerek motora emilecek hava ve yakıtın miktarını belirler. Ayrıca ateşleme zamanlamasının ayarlanması içinde krank mili konum sensöründen gelen veriler kullanılır. Krank mili konum sensörünün yeri motor bloğunun üstünde zamanlama dişlisine bakacak şekildedir.

Üst Ölü Nokta, Zamanlama Dişlisi ve Krank Mili Konum Sensörü

Krank Mili Konum Sensörü Nasıl Çalışır?

Zamanlama dişlisi üzerinde 34 tane diş bulunur. Bu sıralı 34 dişten sonra iki dişlik boşluk vardır. Bu boşluğa ölü nokta adı verilir. Dişli dönerken sensör önünden geçen her diş bir titreşim oluşturur ve krank mili konum sensörü bunu algılar. Üst ölü noktaya geldiği zaman ise sinyal gelmez. Bu sayede sensör krank milinin konumunu belirler ve durumu aracın beynine (ECU) bildirir.

Krank Mili Konum Sensörünün Yeri

Krank Mili Konum Sensörü Arızası Belirtileri

1- Motor Arıza Lambasının Yanması

Eğer aracınızın krank mili konum sensörü arızalanırsa, aracınızda pek çok parça çalışmak için gerekli veriye ulaşamayacak. motor kontrol ünitesi (ECU) bu durumdan hemen haberdar olacaktır. Bir şeylerin ters gittiğini sürücüye bildirmek için gösterge panelinde motor arıza ışığını yakacaktır.

2- Motorun Zor Çalışması

Aracınızın motorunun ilk çalıştırılmasında ateşleme için krank milinin konumunun bilinmesi gerekir. Bu konumu ölçen sensör arızalı olursa ateşlemede başarısız olacaktır. Sonuç olarak aracınız zor marş alacaktır.

3- Motorda Titreme Olması

Arızalı bir krank mili konum sensörünün belirtilerinden bir tanesi, motordan gelen belirgin titreşimlerdir. Eğer aracınızın motoru çok fazla titriyorsa bu sensör arızalı olabilir. Motorda titreşim olması beraberinde yakıt tüketiminin artmasını da getirir.

4- Yolda Giderken Motorun Stop Etmesi

Eğer aracınızla seyir halindeyken bir anda stop etti ve çalışmıyorsa krank mili konum sensörü arızalı olabilir. Ancak bu durum pek çok nedenden dolay ortaya çıkabileceği için aracınızı bir bilgisayara bağlayarak sorunun nereden kaynaklandığını öğrenmeniz gerekmektedir.

krank-mili-konum-sensoru-ne-ise-yarar-ariza-belirtileri-ve-nedenleri

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu