Karbüratör Flanşı Ne İşe Yarar? Karbüratör Flanşı Fiyatı ve Değişim İşçilik Ücreti

Eski sistem otomobillerde karbüratör sistemi kullanılmaktadır. Bu sistemde karbüratör flanşı adı verilen bir parça bulunmaktadır. Peki ya karbüratör flanşı nedir ve ne işe yarar? Flanş fiyatı ne kadardır ve değişimi için işçilik ücreti ne kadar tutar? Kısaca karbüratör flanşı değişim maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

1995 model ve daha eski otomobillerde yakıt ve hava karışımı karbüratör sistemi tarafından sağlanırdı. Kısaca yakıt dağıtımı karbüratör tarafından yerine getirilir ve aracınız çalışırdı. Karbüratör bir çeşit karıştırıcıdır ve pek çok parçadan meydana gelmektedir. Karbüratör flanşı bu parçalardan bir tanesidir. Flanş parça olarak zaten iki borunun birleşim yeri anlamına gelmektedir. Burada yakıt ve hava borusunun bitiminde bu iki maddeyi birbirine karıştırıp motora gönderen parçaya karbüratör flanşı adı verilir.

Karbüratör Flanşı Fiyatı

Bu parça sadece karbüratörlü sisteme sahip otomobillerde bulunmaktadır. Parça fiyatı olarak çok pahalı değildir. Örneğin bir Tofaş, Renault 9’un karbüratör flanşı 50-60 lira bir para satılmaktadır. Değişimi için ise işçilik ücreti parça fiyatından pahalıdır. Çünkü karbüratörün sökülmesi gerekmektedir. Karbüratör ustası flanşı değiştirmek için 2022 yılı için 250 lira para isteyecektir. Yani karbüratör flanşı değişimi maliyeti 300 lira civarında bir paraya mâl olmaktadır.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu