Oto Lastik Dükkânı Açmak

Oto lastik dükkânı, her ilde ve semtte bulunan gerekli bir işletme özelliğindedir. Özellikle araba kullanımının yoğun olduğu bölgelerde her köşe başında bir otomobil lastiği takan veya satan yere rastlayabiliriz.

Bunun en önemli sebebi de şüphesiz araç kullanımının fazla olmasıdır. Günümüzde en çok kullanılan kişisel ihtiyaçlardan birisi de otomobildir. Otomobillerin bakımı, yedek parçaları ve aksesuarları da kullanım konforu ve kolaylığı için büyük önem taşır. Araç sahipleri her ay veya belirli periyotlarda araçlarının bakımlarını yaptırmalıdır.

Oto lastik dükkanı açmak
Oto lastik dükkanı açmak

Bu sayede araç kullanıcıları konforlu ve güvenli bir sürüş deneyimine sahip olacaktır. Arabaların en sık ihtiyaç duyduğu parça olan lastikler, oto lastik dükkânı işletmelerinde satılır ve takılır. Hatta bu iş yerlerinde lastiklerinizin bakımlarını da yaptırmanız mümkündür.

Tüm araç kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılamak ve gerekli arz talebi sağlamak için pek çok farklı kategorilerde iş yerleri açılmaktadır. Bu en çok, araç sahiplerine yarayan bir aktivite olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle arabaların rutin bakımlarının yapılması, araç parçalarının eskidiğinde veya arızalandığında değiştirilmesi ihtiyacı vardır. Çünkü sağlıklı bir sürüş deneyimi için aracınızın da bakımlı olması gerekiyor.

Ayrıca konforlu bir yolculuk için otomobillerdeki akşamların doğru çalışması gerekir. Bu dükkanlar genellikle motor yağı, yedek parça, kriko, yedek lastik gibi ürünlerin satışını gerçekleştirmektedir. Günümüzde en çok araştırılan ve ihtiyaç duyulan dükkân oto lastik dükkânı ve tamirhanedir. Pek çok girişimci ve yeni iş kurmak isteyen kişiler lastikçi dükkânı açmak için gerekli bilgileri toplamaktadır. Lastik Mağazası, öncelikle otomotiv araçları için lastiklerin satış ve pazarlaması işinde yer alan bir arazi kullanımı anlamına gelir.

Hizmetler genellikle lastik montajı ve onarımının yanı sıra diğer otomotiv bakım veya onarım hizmetlerini içerir. İster uzman bir lastik satıcısı olun, ister eski lastikleri kullanılabilir bir tekerlek takımına dönüştürmekte usta olun, lastikçi dükkanınızı en iyi nasıl çalıştıracağınızı bilmek çok önemlidir. Müşteriler ürününüzü satın aldıklarında veya servis ekibinizi görevlendirdiklerinde, sadece lastik satın almıyorlar, aynı zamanda bir deneyim satın alıyorlar.

Bu deneyim, onları mümkün olan en kısa sürede yola geri döndürmek içindir. Bu deneyimi etkili bir şekilde satmak, lastik dükkanınız için tekrar iş almanın anahtarıdır. Aynı zamanda oto lastik dükkânı açma maliyeti de sizlerin tecrübesine ve verdiği hizmete bağlı olarak farklılık gösterecektir. Oto lastik dükkânı hizmetleri için yasal mevzuatları da yerine getirmek gerekiyor.

Oto Lastikçi Dükkânı Açmak İçin Neler Gereklidir?

Oto lastikçi dükkânı açmak için gerekli malzemeleri toparlamak ve tecrübeli bir çalışana sahip olmak çok önemlidir. Dükkân açmak istediğiniz yerin de arabaların kolaylıkla yanaşıp durabileceği bir lokasyon olması gerekir. Bu sayede yoldan geçerken bile araçlar durup sizin dükkanınıza uğrayabilirler. Öte yandan lastik dışında satacağınız ürün ve hizmetler de dükkânın işlemesini ve kazanmasını arttıracaktır.

İyi bir dükkân açmak ve işlerinizin iyi gitmesini sağlamak için müşteri hizmetlerini vurgulayın. İyi çalışan bir oto lastik dükkânı sadece lastik tamir etme ve satma işinde değil, aynı zamanda müşterilerin yola mümkün olduğunca çabuk geri dönmeleri gerektiğinde güvendikleri yerdir. Araba, işe gidip gelmesi veya çocukları okula götürmesi gerekenler için bir can simidi.

Müşteri hizmetleri uygulamalarını vurgulayarak ve sürekli iyileştirerek, bir müşterinin satın alma veya onarımını bir güçlükten güven verici bir deneyime dönüştürebilir ve günlük rutininin önemli bir parçası bozulduğunda size geri dönmesini sağlayabilirsiniz. Diğer bir uygulamada da rekabet olabilir. Rekabeti değerlendirin. Sizi rakiplerinizden farklılaştıran faktörlere karar verin. Düşük fiyatlar yardımcı olur, ancak örnek müşteri hizmetleri ve sunduğunuz hizmetler de yardımcı olur. İster benzersiz bir hizmet ister bölgedeki en iyi fiyatlar olsun, müşterilerinize şehirdeki başka hiç kimsenin eşleşemeyeceği bir şey sunduğunuzdan emin olun.

Lastikçi dükkânı açmak için gereken tüm taktik ve ekipman, rakiplerinizle olan üstünlüğünüzü geliştirecektir. Müşteri deneyimini düşünün. Başarılı bir lastik işi yürütmenin çeşitli yardımcı yolları vardır. Tabii ki, lastik satışı ve onarımı söz konusu olduğunda, birincil odak noktanız olabileceğiniz en iyi olmak. Ancak, mağazanızı nasıl sunduğunuz da müşterilerin geri gelmesini sağlayabilir. Onarım veya lastik takma bekleyen müşterilere yiyecek ve içecek sunun. Bekleme odanızı konforlu, rahat bir alana dönüştürün. Mümkünse, işyerinize kablosuz interneti dahil edin, böylece iş günlerinde onarım yapmak için zaman ayıran müşteriler, beklerken görevleri tamamlayabilirler.

Son olarak ürünlerinizi ve hizmetlerinizi daha çok kişiye ulaştırmak ve reklamınızı yapmak için bir web sitesi kurabilirsiniz. Bir web siteniz yoksa bir web sitesi oluşturun. Müşterileri ağırlamak ve mağazanızda yapılan işlerle ilgili teklif almalarına yardımcı olmak için basit bir web sitesi bile son derece yardımcı olabilir. Yalnızca operasyonlarınızı düzene sokmakla kalmaz, aynı zamanda müşteri deneyimini de düzene sokar.

Mağazanızı ziyaret eden birçok müşteri, diğer görevler için ayrılan süre boyunca bunu yapıyor. Deneyimi olabildiğince hızlı ve acısız hale getirmek, müşterilere değer kazandırır ve kapılarınızdan geri gelmelerini sağlar. Oto lastik dükkânı web sitenizde verdiğiniz tüm hizmetleri anlatabilir ve ürünlerinizin fiyat, görsel içeriklerini yükleyebilirsiniz.

Oto Lastik Dükkanında Verilebilecek Hizmetler Nelerdir?

Oto lastik dükkânı açma maliyeti belirlenirken verilecek hizmetlerin kararlaştırılması gereklidir. Çünkü verilen hizmet ve satılan ürünler için gerekli olan malzemelerin alınması maliyetinizi belirleyecektir. Otomotiv tamir endüstrisi ile ilgileniyorsanız, kendi lastik dükkanınızı açmak sizin için bir başlangıç ​​seçeneğidir. Düşündüğünüz bölgede bir lastikçiye talep olduğundan emin olmak için araştırma yapmanız gerekecek.

Öte yandan, pazarın doymadığından emin olmanız gerekir, çünkü pazara diğer mağazaların sahip olmadığı veya düşük performans gösterdiği bir şey getirmediğiniz sürece rekabet etmek zor olacaktır. Yeni ve kullanılmış perakende lastik mağazaları, tüketici araç lastikleri ve lastik basıncı izleme sistemleri (TPMS) için sık servis ve değiştirme ihtiyaçları nedeniyle popüler küçük işletmelerdir. Lastikçi dükkânı açmak için gerekli bilgilerden sonra yapacağınız hizmetler sıralanmalıdır.

1. Lastik Değiştirici

En sık kullanılan makinelerden biri ve her dükkânın temel unsuru lastik değiştiricidir. Çok basitten son derece karmaşığa kadar değişebilen bir cihaz olan bu ekipman, en yaygın bakım işlerinden birini kolaylıkla halletmenize yardımcı olacaktır.

Tekerlekler, araçlarından çok fazla suistimal edilir, sürekli hareket halindedir ve makinenin ve yolcularının tüm ağırlığını taşır. Bu nedenle çok fazla aşınmaya devam ederler ve düzenli bakım gerektirirler. Dükkanınızın bu işi yapacak donanıma sahip olduğundan emin olmak hayatınızı çok daha kolaylaştıracaktır, böylece yolunuza çıkan herhangi bir işi endişelenmeden halledebilirsiniz.

Sizin için doğru makineye karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken üç ana şey vardır. Boyut, tür ve performans. Farklı modeller, farklı tekerlekleri işlemek için tasarlanmıştır ve standart araba tekerleklerini 20 ila 24 inç arasında, ağır hizmet tipi kamyon tekerleklerini, düşük profilli tekerlekleri veya başka herhangi bir şeyi değiştirmek isteyip istemediğinizi, işi halledebilecek bir makine isteyeceksiniz.

Oto Lastik Dükkanı Araçları
Oto Lastik Dükkanı Araçları

Daha büyük lastik değiştiriciler de daha sık kullanımla başa çıkabilir, ancak genellikle daha pahalıdır, bu nedenle ekipmanınızı mağazanızın ihtiyaçlarına göre özelleştirebilirsiniz. Oto lastik dükkânı işletmelerinde muhakkak bulunması gerek bu ekipmana sahip olmanız gereklidir.

2. Tekerlek Dengeleyici

Tekerlek dengeleyicileri, size daha iyi destek ve kontrol sağlayarak, dengeleme işini yaparken zamandan ve emekten tasarruf etmenize yardımcı olacak harika bir ekipman parçasıdır. Mağazanız için en iyi makineye karar vermek göz korkutucu olabilir, bu nedenle mağazanız için en iyi makineyi nasıl seçeceğinize ilişkin ipuçları için tekerlek dengeleyici karşılaştırmamıza göz atın.

Tekerlek dengeleyici için ana husus, ihtiyacınız olan dengelemedir. Üç ana tip vardır – statik, dinamik ve “kabarcık” dengeleyiciler. Bu tip tekerlek dengeleyiciler arasındaki seçim, çalışmanızın sıklığına ve ekipmanınız için bütçenizin ne olduğuna bağlı olacaktır Lastikçi dükkânı açmak isteyen kişiler tekerlek dengeleyicisi almalı ve işlerini buna göre standardize etmelidir.

3. İki Direkli Araba Asansörü

Tüm gün boyunca araçlar üzerinde çalışmak, yorucu bir iş olmak zorunda değildir. Yüksek bir kaliteye sahip olan güçlü kaldırıcı, bakım ve onarım yaparken çok fazla yük ve çabayı ortadan kaldırabilir. Ancak garajınız veya mağazanız için doğru asansörü bulmak göz korkutucu bir iş olabilir. İki direkli bir asansöre yatırım yapmaya hazırsanız ancak nereye bakacağınızdan emin değilseniz, seçeneklerinizi daraltmak için ihtiyacınız olan bilgileri kolaylıkla bulabilirisiniz. Oto lastik dükkânı açma maliyeti belirlenirken iki direkli araba asansörü maliyetini de göz önünde bulundurmalısınız.

İki direkli asansöre bakarken göz önünde bulundurulması gereken ilk şey, tepeden veya taban plakası tasarımına sahip bir asansör isteyip istemediğinizdir. İki direkli asansör, aracı havaya kaldıran bir platformu kaldırmak için iki direk kullanarak çalışır. Bir tavan stiliyle, bir kiriş üstteki direkleri birbirine bağlayarak nispeten az miktarda yer kaplarken iyi miktarda denge ve destek sağlayarak size çalışmak için bolca alan ve araca açık erişim sağlar.

Taban plakası tasarımıyla, aracın altındaki daha büyük bir plaka, araca düzgün erişimi engelleyebilir ve uzun ayak destekleri veya şanzıman jakı gibi aksesuarların kullanılmasını zorlaştırabilir. Aynı zamanda, taban plakası tasarımları daha kısa yapılara sahiptir ve bu da alçak tavanlı garajlara sığmalarını kolaylaştırır.

4. Hizalama Kaldırma

Hizalamalı otomatik asansörler, özel bir kaldırma çözümleri sınıfıdır, çünkü otomobillerde veya kamyonlarda hizalama hizmetini gerçekleştirmeyi kolaylaştıran ekstra özelliklerle birlikte gelirler. Hizalama asansörleri orijinal olarak otomotiv tamir atölyeleri için tasarlanmış olsa da özel hobiler bu asansörlerin hizalama işlevinden de yararlanabilir. Hizalamalı araba asansörleri, araba veya kamyon lastikleri bir tür pist üzerinde durduğu sürece, daha önce tartışılan tekerlek bağlantılı otomatik asansörlerin (dört direkli asansörler, makaslı asansörler ve yer içi asansörler) herhangi bir türü olabilir. Özel dönüş plakaları ve kayma plakaları, doğrudan pistlere yerleştirilmiştir, böylece tekerlekler direnç göstermeden kolayca dönebilir. Oto lastik dükkânı sahibi kişilerin hizalama kaldırma ekipmanına sahip olması pek çok avantajı da beraberinde getirir.

5. Tekerlek Hizalaması

Garajınıza gelen herhangi bir iş için doğru ekipmanı hazır bulundurmak, başarılı bir iş yürütmenin önemli bir yönüdür. Bu, bir dizi tekerlek hizalama ekipmanına sahip olmayı içerir. Hizalama çalışması, rutin araç bakımının çok yaygın bir parçasıdır ve küçük ATV’ler ve motosikletlerden büyük kamyonlara kadar her şey için gereklidir. Bu işi hızlı ve kolay bir şekilde yapabilmek size çok fazla zaman ve stres kazandıracak, mağazanızın verimliliğini artıracak ve işleri sorunsuz bir şekilde tamamlamanıza yardımcı olacaktır.

6. Yağ Çıkarıcı

Yağ çıkarıcı, yağ çubuğu açıklığına yerleştirilmiş ince bir boru aracılığıyla karterdeki yağı emerek çalışır. Sıcak yağı taşıması kolay bir kaba çeken bir vakum oluşturmak için bir tutamak tekrar tekrar pompalanır. Daha sonra geri dönüşüm için bir otomobil parçaları mağazasına götürülebilir. Oto lastik dükkânı çalışanları da yağ çıkarıcı aparatın alarak maliyetlerini ve kazançlarını dengeleyebilmektedir. Oto lastik dükkânı açma maliyeti vereceğiniz hizmet çeşidine göre belirlenir ve ne kadar fazla maliyetiniz olursa olsun hizmet yelpazeniz genişledikçe kazancınız da artacaktır.

7. Lastik Şişirme Sistemi

Yeni bir lastik tamir atölyesi kurarken veya mevcut bir dükkânda bir lastik şişiriciyi değiştirmeye çalışırken, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda lastik şişirme aleti olduğu hemen anlaşılır. İlk önce lastik şişirici için kullanım amacınızın ne olduğunu düşünmelisiniz. Özellikle lastikçi dükkânı açmak için gerekli olan bir sistemdir. Çünkü taktığınız veya tamir ettiğiniz lastiklerin havası inebilir. Bunların belirli bir basınçta şişik olması gereklidir.

Oto Lastikçi Açmanın Avantajları

Otomobil endüstrisi sürekli gelişiyor, ancak lastikler tutarlı kaldı ve lastik atölyesi kanıtlanmış ve etkili bir iş modeli olarak biliniyor. Lastik sektöründe perakendeden onarıma kadar birçok farklı niş mevcuttur. Sermaye yatırımı yeteneklerinize ve pazarlamanıza bağlı olarak tek bir niş veya birden fazlasını doldurabilirsiniz. Özellikle lastikçi dükkânı açmak size pek çok avantaj kazandıracaktır. Çünkü günümüzde neredeyse herkesin en az bir tane kişisel otomobili bulunuyor.

Bunlar bir lastik dükkânı açmanın iki kritik bileşenidir: konum ve lisanslama. Mobil onarım yapma seçeneğiniz olsa da iş modeli sınırlıdır ve genellikle bir dizi hizmet teklifindeki tek bir hizmete daha uygundur. Bulunduğunuz yer, araçları barındırmak için alan gerektirecektir. En az bir garaj bölmesi gereklidir, ancak yüksek açıklığa sahip birden fazla bölme, kazanma yeteneklerinizi artırır.

Oto Lastik Söküm İşlemi
Oto Lastik Söküm İşlemi

Alanı satın almak bir yatırım olarak idealdir, ancak kiralama özellikle sınırlı sermayeye sahip yeni bir işletme için yaygındır. Lokasyona yatırım yapmadan önce daima pazar araştırmanızı yapın. Nüfus tabanını, yoldaki araçları ve rekabeti değerlendirin. Lastik işi genellikle güvenlidir çünkü yoldaki her araç lastik servisi gerektirir. Ancak yerel ekonomideki dinamikleri anlamak önemlidir. Örneğin, temel lastik işine sahip küçük bir kasaba, girilmesi zor bir pazar iken, yoğun trafiğe sahip kentsel veya büyüyen bir bölge daha fazla potansiyele sahiptir.

Pazar araştırması yaparken rakiplerinizin sunduğu fiyatları değerlendirin ve fiyatlandırma stratejiniz üzerinde çalışın. Sunulan her hizmetten marjları ve kârları belirleyin. Bu bilgilere dayanarak, gelir hedeflerine ulaşmak için gereken müşteri sayısını hesaplayabilirsiniz.

Lastik işi, onarım, perakende satış, montaj ve denge ve hizalamayı içeren nişlere sahiptir. Bazı dükkanlar bile değişen derecelerde mekanik işler sunar. Ön uç çalışmasına odaklanmak iyi bir satıştır. Frenler, U-mafsallar, avara kolları ve ön uç parçalar genellikle onarıma ihtiyaç duyar ve atölye, faturalandırılabilir saatleri ve kar marjlarını artırırken ek işleri hızla inceleyebilir ve teklif verebilir.

Birçok mağaza motorlar veya şanzımanlar üzerinde çalışmaz ancak süspansiyonla ilgili parçalarla ilgilenir. Mekanik hizmetleri genişletmek istiyorsanız, tornavidalar, lokma anahtarlar ve hatta bir tork ve kaynak ekipmanı gibi temel mekanik araçlara ihtiyacınız olacak. Tüm bu ekipmanları alarak açacağınız oto lastik dükkânı size pek çok maddi avantaj sağlayacaktır.

Çünkü lastik, değişmeyen ve sürekli ihtiyaç duyulan bir malzemedir. Sizler de kaliteli hizmetler vererek güzel kazançlar sağlayabilir ve lastikçi dükkanının getirdiği avantajlardan faydalanabilirsiniz. Oto lastik dükkânı açma maliyeti göz önünde bulundurulduğunda kısa sürede maliyetinizi çıkarabilir ve kazanç sağlayabilirsiniz. Sizler de lastikçi açarak kendi işinizi kurun ve para kazanmaya başlayın.

Yaren Naz Çıkmaz

Merhaba! Ben Yaren, 1991 İzmir doğumluyum. Şuanda otomotiv yedek parça üreten bir fabrikanın iş geliştirme uzmanıyım. Otobilgisi.com ile otomobil tutkumu sizlerle paylaşma keyfini yaşıyorum:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu