En İyi Lastik Markası 2022 ( Kullanıcı Yorumları )

En iyi lastik markasını arayanlar için, bu yazımda 2022 yılının en iyi lastiklerini araştırdım.

En iyi lastik markası 2022 yılında da merak konusu. Yeni araç alacak ya da lastiklerini 5 senedir kullanan araç sahiplerinin cevabını aradığı bir soru.

En İyi Lastik Markası

Hayatımızın ayrılmaz bir parçası, günde binlercesini gördüğümüz, dizaynı basit olan fakat işlevi son derece önemli olan araba lastikleri, kullandığımız araçların olmazsa olmaz parçasıdır. Hayatımızın 4/3’ünü yollarda geçiriyoruz bu yüzden hem kendimizin hem de ailemizin can güvenliği adına kaliteli lastiklerle yola çıkmak son derece önemlidir.

En iyi lastik markası
En iyi lastik markası

Arabamızın can damarı olan lastiklerimizin bizi taşıma ömürleri 5 yıl kadardır. 5 yıllık kullanım süresini tamamlayan lastiklerin değişimi şarttır. 5 yıl boyunca tonlarca yük taşıyan ve zorlu yollarda ilerleyen lastiklerinizden vazgeçip artık yeni ve güvenli bir lastiğe geçmeniz gerekir.

Bu süreyi aksatmamak güvenliğiniz için oldukça önemli bir husustur. Değişim zamanı gelince herkesin aklına tek bir soru takılıyor. En iyi lastik markası 2022 yılında hangi marka biliyormusunuz?

Bu soru ile ilgili piyasada onlarca lastik firması var. Kafa karışıklığınıza son vermek adına sizlere lastik firmalarından bahsedeceğiz. Şunu belirtmek isteriz ki lastikler; yazlık, kışlık ve 4 mevsim seçenekleri ile üretilmektedir.

Hangi Marka Lastik Almalıyım?

Hangi marka lastik almalıyım? Diyenlerden misiniz? Piyasada onlarca lastik markası var. Peki, sizin için en iyisi hangisi? İşte piyasanın en iyi lastikleri ve özellikleri!

Michelin Lastikleri

Michelin, Fransa menşeili bir lastiktir. Piyasanın en iyi lastik firmalarında başı çekmektedir. Ve çok fazla ülkede tercih edilmektedir. Hem performans hem de sürüş konforu bakımından en iyi lastiklerdendir. Lastik dokularının yumuşaklığı ve yol tutuşu ile araba kullanıcılarının tercih sebepleri arasındadır. Altın anahtar ödülü almıştır.

Continental Lastikleri

Continental, Alman bir firmanın sahip olduğu continental lastikler yapılan bütün testlerden başarı ile geçmeyi başarmıştır.  Motosiklet, bisiklet, endüstriyel ekipmanlar gibi birçok alanda lastik üretimi yapmaktadır. Islak ve Kuru yollarda kendini ispatlamış olan bu lastik markası araç sürücüleri tarafından tam puan almayı başarmıştır.

Bridgestone Lastikleri

Bridgestone, Japonya’da üretilen bu lastikler Dünyanın en büyük lastik üreticileri arasında yer almaktadır.2019 yılında küresel üretimde ciddi bir ivme kazanmıştır. Yüksek hızlar ile test edilen bu lastikler bütün zorlu parkurlardan başarı ile geçmiştir. Türkiye’de her 10 arabadan 4’ünde Bridgestone lastik görebilmek mümkündür.

Lassa Lastikleri

Lassa, Üretiminin ilk on yılını yerli bir lastik olarak tamamlayan Lassa 10.yılda Bridgestone firmasının yönetimine geçmiştir. Günümüzde de Brisa adını alarak üretimlerine Bridgestone firması ile devam etmektedir. Lassa, geniş bir lastik ağına sahiptir.4×4,Hafif ticari araç, ağır vasıta, traktör gibi araçlara uygun lastik üretimleri mevcuttur.

Goodyear Lastikleri

Goodyear, Amerika menşeili bir lastik firmasıdır. Goodyear’ın diğer firmalardan ayıran özelliği, aracın motor gücüne eşit bir yük sağılımı yapmasıdır. Ani bir frende dahi sizi tehlikeye atmadan durabilme özelliği mevcuttur.

Petlas Lastikleri

Petlas, Yerli bir üretim olan Petlas Kırşehir’de üretilmektedir. Petlas tam bir fiyat performans ürünüdür. Birçok araç türüne uygun lastik üretimi mevcut olan bu firma fiyat bazında en çok tercih edilen firmalar arasındadır.

Tüm bu markalar, kullanıcıların deneyimlerine göre en iyi olarak bilinen markalardır.

En Çok Satılan Lastik Markaları Hangileri?

En çok satılan lastik markaları hangileri hiç düşündünüz mü? En iyi markalar aynı zamanda en çok satılanlar mı oluyor, yoksa en iyiler arasında olmadan da çok satılan lastik modelleri var mı?

Araba Lastiği
Araba Lastiği

İşte açıklanan rapora göre en çok satılan lastik markaları!

  • Michelin Geçen yıla göre %30 daha büyüyerek listenin başında yer almıştır.
  • Bridgestone, İlk sırada yer alırken bu yıl yapmış olduğu ciro ile gerileyerek ikinci sırada yer almıştır.
  • Continental
  • Goodyear

Ülkemizde en çok tercih edilen lastik markaları

  • Lassa: %29 tercih oranı ile liste başında yer almaktadır.
  • Petlas: %25
  • Bridgestone: %19
  • Michelin: %10
  • Goodyear: %9
  • Diğer Markalar: %8

Yol Tutuşu En İyi Olan Lastik Hangisidir?

Yol tutuşu en iyi olan lastik hangisidir sorusu da alıcıların en çok sordukları sorular arasında yer alıyor. Araçlarda yol tutuşu hem performans hem de yol konforu açısından oldukça önemlidir. Ani bir savrulmada arabanın kontrollü bir şekilde durmasını sağlar. Kaza yapma oranınızı oldukça aza indirger. Bu yüzden bir lastik alırken İlk bakmanız gereken şey Yol tutuşu olmalıdır. Türkiye’de 2022 yılında yol tutuşu en olan lastik;

Michelin, İnternet üzerinden yapılan bir anket sonucuna göre  %90 oy oranı ile yol tutuşu en iyi lastik Michelin markası seçilmiştir. Michelin, Kaygan zemin yahut kuru zemin gibi yapılan bütün testleri kusursuz geçmeyi başarmış bir lastik firmasıdır. Güven konusunda önde gelen bir firma olmayı başarmıştır.

Emir Göründü

Selamlar, ben Emir. 1992 Eskişehir doğumlu metalurji ve malzeme mühendisiyim. Kendimi klasik araba tutkunu olarak betimlemekten keyif duyuyorum. 2022 yılında dahil olduğum otobilgisi.com ailesi ile birlikte sizlere otomotiv sektöründen izlenimlerimi aktarmaya çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu